Kıl keçilerinde zeranolün besi performansına etkisi ve yenebilecek dokulardaki rezidü miktarlarının saptanması
  1. Tez No: 18184
  2. Yazar: NEŞE KOCABAĞLI TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. SERVET ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
48 6. ÖZET Bu araştırma, zeranol implantasyonun kıl keçisi oğlaklarının besi performansı ve karkas özelliklerine etkisini araştırmak ve yenebilecek dokulardaki kalıntı miktarlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 30 baş 4-6 haftalık erkek kıl keçisi oğlağı kullanıl mıştır. Oğlaklar, kulak küpeleriyle numaralandırılmış ve 15'er hayvandan oluşan, kur'a usulü ile belirlenen deneme ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Her iki gruptaki hayvanlar, yeme ve çevre koşullarına uyum sağlamaları için 15 günlük bir adaptasyon dönemine tabi tutulmuşlar ve internal ve eksternal parazitlere karşı ilaçlanmışlardır. Deneme grubundaki hayvanların her birine, denemenin başlangı cında ve 40. gününde 12 mg zeranol içeren ticari bir implant uygulanmış tır. Her iki gruptaki hayvanlar, normal gereksinimleri göz önünde bulundu rularak hazırlanan bir rasyonla ad libitum beslenmişlerdir. Besi perfor manslarını saptamak amacıyla günlük yem tüketimleri (grup olarak), baş langıç canlı ağırlıkları, iki haftada bir ağırlıkları ve besi sonu ağırlıkları 24 saat aç bırakmayı takiben belirlenmiştir. Kas, karaciğer, yağ ve böbrekler- deki kalıntı miktarlarını saptamak için denemenin 40. gününde her iki gruptan beşer baş oğlak, 80. gününde ise tamamı kesilmişlerdir. Sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları, sıcak ve soğuk randıman, deri altı yağ kalınlığı ve gövde uzunluğu ile karaciğer, böbrek, kalp, dalak, testisler, tiroid bezi ve adrenal bez ağırlıkları saptanmıştır. Yenebilecek dokulardan alman örnek ler -20°C'de saklanmış ve kalıntı miktarları ELISA testi ile tayin edilmiş- tir. Deneme döneminin ilk 40 günü için kontrol ve deneme grupların daki günlük canlı ağırlık kazancı sırasıyla 79.8 g ve 94.2 g ve tüm deneme dönemi için 131.8 g ve 150.5 g olarak saptanmıştır. Zeranol implantasyonu49 canlı ağırlık kazancını artırmış, fakat gruplar arasındaki farklar istatistik sel yönden önemli bulunmamıştır. Yemden yararlanma oranları aynı grup lar için deneme döneminin ilk 40 gününde sırasıyla 7.52 ve 6.48 ve tüm deneme süresince 6.53 ve 5.93 olarak belirlenmiştir, tik 40 günlük dönem sonunda, kontrol ve deneme gruplarının karkas özelliklerine ait ortalama değerler şu şekilde saptanmıştır: Sıcak karkas ağırlıkları 6.35 ve 6.10 kg, soğuk karkas ağırlıkları 6.04 ve 5.79 kg, sıcak randıman % 44.1 ve % 43.0, soğuk randıman % 42.0 ve % 40.7. Aynı değerler tüm deneme dönemi için sırasıyla 9.99 ve 10.90 kg, 9.60 ve 10.53 kg, % 47.3 ve % 47.7, % 45.4 ve % 46.1 olarak saptanmıştır. Zeranol implantasyonun karkas özellikleri üzeri ne etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Zeranol implantasyonu 40. günde adrenal bez ağırlığını artırmış ve 80. günün sonunda testislerin ağırlığını düşürmüştür. Bu değerler istatis tiksel yönden önemli bulunmuştur (sırasıyla p < 0.0 1 ve p < 0.05). tkinci imp- lantasyon dönemi sonunda deneme grubunda karaciğer ve böbreklerdeki kalıntı miktarları sırasıyla 159 pg/g ve 592 pg/g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
50 7. SUMMARY This study was carried out to investigate the effect of zeranol implantation on the fattening performance and carcass quality of native hair-goat kids and to determine amount of residue in the edible tissues. Thirty 4-6 week-old male kids of the hair-goat breed were used for the study. They were identified with ear-tags and were randomly allocated into two groups of 15 animals each, i.e. experimental group and control group. Animals in both of these groups were allowed 15 days for adaptation to feed, and environmental conditions and were treated for internal and external parasites. Each animal in the experimental group received a commercial implant containing 12 mg of zeranol, at the begining and at the 40th day of the experiment. Animals in both groups were fed ad libitum a ration prepared according to their normal requirements. In order to determine the fattening performance, daily feed intake (on a group basis) initial liveweights, weights at two weeks intervals and final liveweights after a 24-hour starvation period were recorded. Five animals from each group were slaughtered at the 40th and the remaining animals on the 80th day of the experiment for residue determination in muscles, liver, fat and kidney. Hot and cold carcass weights, hot and cold dressing percentage, depth of subcutaneous fat, carcass length and weights of liver, kidneys, hearth, spleen, testes, thyroid gland and adrenal gland were also recorded. Samples taken from edible tissues were stored at -20°C and amounts of residue were determined by ELISA test. Average daily weight gains for control and experimental groups were respectively 79.8 g and 94.2 g for the first 40 days and 131.8 g and 150.5 g for the entire experimental period. Zeranol implantation improved51 daily weight gain but the differences between the groups were not significant in this respect. Feed conversion rates for the same groups were 7.52 and 6.48 for the first 40 days and 6.53 and 5.93 for the whole experimental period, in the respective order. At the end of the first 40-day period average values for slaughter traits of control and experimental groups were respectively founds as follows: Hot carcass weight 6.35 kg and 6.10 kg, cold carcass weight 6.04 kg and 5.79 kg, hot dressing percentage 44.1 and 43.0 percent, and cold dressing percentage 42.0 and 40.7 percent. The same values for the whole experimental period were respectively 9.99 kg and 10.90 kg 9.60 kg and 10.53 kg, 47.3 and 47.7 percent and 45.4 and 46.1 percent. The effect of zeranol implantation on carcass quality were not significant.