Tavşan embryolarının gelişmesinde in vitro kültür mediumunun etkisi
  1. Tez No: 18187
  2. Yazar: MOQBOOL AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ÖZKOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
- 64 - 7. ÖZET Bu çalışma maksimal embryo gelişimi için gerekli opti mal serum konsantrasyonunu belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. 2 hücreli embryolar 24 saat ara ile üç enjeksiyonda toplam 75 Iü HMG(Human Menopausal Gonadotrophin, Humegon, Orga- non) verilip, son HMG enjeksiyonundan 24 saat sonra iv. olarak 100 Iü LH(Pregnyl, Organon) uygulaması ile ovulasyonları sağlanan ve çiftleştirilen tavşanlardan kazanıldı. Kazanılan embryolar TCM 199(A), TCM 199 + %5 sığır serumu(B), TCM 199 + %10 sığır serumu (C) ve TCM 199 + %15 sığır serumu(D) olmak üzere 4 farklı medium- da kültüre edildiler. Dört bölmeli kültür kapları kullanılarak (Nunk, Inter- Med) her bir bölmede ayrı uygulama grubu içinde sırasıyla A me- diumunda 61, B mediumunda 58, C mediumunda 57 ve D mediumunda 58 embryo kültüre edildi. Kültür kaplarının her bir bölmesine, üzeri herhangi bir yağ tabakası ile örtülmeksizin 1 mi kültür mediumu konuldu. Embryolar mediumlara yerleştirildikten sonra 37°C'da ve %5 C02r %s o2 ve %90 N gaz karışımında 96 saat süre ile her 24 saatte kontrolları ve medium tazelemeleri yapılarak kültüre edildiler. Kültürde ilk 24 saat sonunda serum içeren ve içermeyen mediumlardaki embyonal gelişimler arasında pek bir fark gözlenme di. Bu sırada her uygulama grubundaki embryoların %50'den fazlası morula safhasına gelişmişti. Halbuki, in vitro kütürün 48. saa tinde A medimundaki embryolar kompakt morula safhasına kadar ge-- 65 - lipebilirken, B, C ve D mediumundaki embryolar erken blastosist/ blastosist safhalarına kadar gelişebildiler.
Özet (Çeviri)
- 67 - 8. SUMMARY This study was undertaken to determine the optimal con centration of serum necessary for maximal embryo development» 2 cell stage embryos (N= 234) were recovered from superovulated does injected im. 75 IÜ with Human menopausal gonadotrophin(Humegon; Organon) divided in three doses injected after every 24 h and ovulation induced by injecting 100 10 LH( Pregnyl; Organon) iv. 24 h after the last HMG injection. Embryos were cultured in four media as follow: TCM 199(A), TCM 199 + 5% bovine serum(B), TCM 199 + 10% bovine serum(C), TCM 199 + 15% bovine serum(D). 61, 58, 57 and 58 2 cell embryos were cultured in media A, B, C and D, respectively, in Nunc Four Well dishes. Each well was filled with 1 ml of each medium without any oil cover. Incu bation was carried out at 37°C in a humidified 5% CO-, 5% 0 and 90% N gas mixture. Observations were made and media were changed after every 24 h till 96 h. During the first 24 h of culture there was no differ ence in the growth rate between serum suplemented media and medium without serum. More than 50% of embryos in each medium reached the morula stage. However, after 48 h of incubation the periodic and total developmental rate was significantly better in serum supplemented media than medium without serum(P < 0.02 for periodic and < 0.005,