Tavşan embryolarının kazanılması ve kültüre edilmelerinden sonra transferleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 18188
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. KAMURAN İLERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
- 98 - 6. ÖZET Araştırma, tavşanlarda süperovulasyon, embryoların ka¬ zanılması, kazanılan embryoların 96 saat süre ile kültürleri ve kültür aşamasından sonra gelişme gösteren embryoların transfer¬ leri olmak üzere 4 aşamada gerçekleştirildi. Bu çalışma için 60'ı verici 30'u alıcı olmak üzere top¬ lam 90 dişi, vericilerin tohumlanması için de 4 adet erkek damızlık tavşan kullanıldı. Süperovulasyon için PMSG iki farklı yöntemde, toplam aynı dozda uygulandı. ilk uygulama grubunda 30 tavşana 225 IU PMSG tek enjeksiyonla verilirken, ikinci grupta aynı doz PMSG üç eşit kısıma(75 IU) bölünerek 24 saat ara ile uygulandı. Vericiler tek enjeksiyon yönteminde PMSG uygulamasından 72 saat, üç enjeksiyon grubunda ise son PMSG verilişinden 24 saat sonra iv. olarak hCG enjeksiyonu ve tohumlama işlemine tabi tutuldular. Tohumlamadan 24 saat sonra her iki grupta bulunan vericiler, ovaryumlardaki oluşumların belirlenmesi ve embryo kazanılması amacıyla operasyona alındılar. Operasyonlarda, tek enjeksiyon grubundaki tavşanların ovaryumlarında ortalama 25.96 +_ 4,96 adet oluşum(follikül + ovulasyon odağı) saptandı. Bunlardan ortalama 8*43 +_ 2»29 tanesi patlamamış follikül, 17»53 +. 4*99 tanesi ise ovulasyon odağı idi. Bu grupta ovulasyon oranı %67.43 olarak belirlendi, üç enjeksiyon grubunda ise bu değerler 28.46 +_ 5*64 adet toplam oluşum, 12.96 +_ 3*43 adet patlamamış follikül, 15*5 +. 3.59 adet ovulasyon odağı şeklinde idi. Ovulasyon oranı da %54.5 olarak saptandı. Yapılan ovidukt yıkamaları sonucunda, tek enjeksiyon grubunda hayvan başına ortalama 14.46 +_ 4 «64 adet yumurta hücresi kazanıldı. Kazanılan hücrelerden ortalama 2.6 +_ 1,33 tanesi ovum, 4.9 +_ 2.74 tanesi zigot, 6«73 i 2,61 tanesi 2 blastomerli, 0,2 i 0.10 tanesi 4 blastoroerli embryo olarak belirlendi, öç enjeksiyon grubunda ise ortalama 14.3 +_ 3,76 adet hücre kazanılırken, bu hücrelerden 2.1 ±_ 1,26 tanesi ovum, 3.7 ± 1.75 tanesi zigot,- 99 - 8.2 +^ 3.21 tanesi 2 blastomerli, 0»23 +_ 0.34 tanesi de 4 blastomerli embryo olarak tesbit edildi* Hücrelerin ovulasyon odaklarına göre kazanılma oranları tek enjeksiyon yönteminde %82.8, üç enjeksiyon grubunda %92.2 olarak belirlenirken, kazanılan hücrelerin fertilizasyon oranları ise tek enjeksiyon grubunda %82.02, üç enjeksiyon grubunda %84.84 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
- 101 - 7. SUMMARY This study was carried out in 4 steps; superovulation of rabbits, recovery of embryos, culture of the recovered embryos for 96 h and transfer of the developed ertıbryos to the recipients. Total 90 female rabbits were used in the study, 60 were donors and 30 were recipients, also 4 males were used for mating. Superovulation is provided by injecting egual doses of PMSG in two different methods. in the first group each of the 30 donors were superovulated by a single injection of 225 IU PMSG. in the second group same döşe of PMSG was divided into 3 portions(75 IU) and injected to the other 30 donors with 24 h intervals. Ali of the donors were treated with 150 IU hCG and roated after 72 h from the PMSG injection in the first group, and 24 h after the last injection of PMSG in the second group. 24 h after mating donors of both groups were operated in order to detect the structural findings on the ovaries and to recover the ertıbryoe. At the end of operations, in the first and second group, 25.96 +_ 4.95 and 28.46 ± 5*64 respectively, total structural findings ( follicle + ovulation point) were observed. in the first group 8.43 +_ 2,29 unovulated follicles and 17.53 ±_ 4.99 ovulation points were noted. However, the values for the second group were 12.96 +_ 3.43 and 15.5 i 3.59 raspectively. The ovulation rate for both the group was 67.43% and 54.5% respectively. From the oviduct flushings of first group,on an average 14.46 +_ 4.64 fertilized & unfertilized ova per animal vere recovered. Out of the total recovered ova, 2.6 +_ 1.33 were unfertilized ova, 4.9 +_ 2.74 were zygotes, 6.73 i 2.61 were 2 celi stage and 0.2 +_ 0.10 vere 4 celi stage embryos. in the second group, 14.3 ^ 3.76 ova were recovered. Out of the total in this group, 2.1 +_ 1.26 were ova, 3.7 i 1.75 were- 102 - zygotes, 8.2 +_ 3,21 were 2 celi stage and 0*23 l 0.34 were 4 celi stage embryos. The recovery rate of ova relating to their ovulation points were 82.8% in the first group and 92.2% in the second group. The fertilization rate of the recovered ova were 82.02% and 84.84% respectively.