Aşağı Kelkit havzası doğal sulak alanında bitkilerle fosfor gideriminin araştırılması
Removal of phosphorus by plants in natural wetlands of Kelkit downbasin
- Tez No: 181870
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; ekolojik yapısı diğer bölgelerle kıyaslandığında fazla bozulmamış AşağıKelkit Havzası ekosisteminde bulunan doğal sulak alanların ve bu ekosistemdekihakim su bitkilerinin sulak alana gelen kirletici yüklerin giderimindeki etkinliklerini,özellikle sudaki fosfor giderimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Doğal sulak alana gelen suyun içerisindeki kirletici parametrelerden turbidite,ortofosfat, elektriksel iletkenlik (EC), pH ve çözünmüş oksijen seviyesiincelenmiştir. Çıkış suyunda turbidite % 48, ortofosfat % 48 ve EC'de % 0,07'likgiderim sağlanmıştır. Sulak alana gelen ve çıkan suda çözünmüş oksijen miktarı 9mg/l'nin üzerinde tespit edilmiştir. Bu değer göl suları için normal değerdir.Laboratuar çalışmasında denenen bitki türlerinden en fazla fosfor giderimi %84 ileLemna minor, % 75 ile Ceratophyllum demersum türlerinde tespit edilmiş diğertürler % 50 civarında fosfor gidermiştir. Typha angustifolia ise % 18 ile diğertürlerden daha düşük performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment performance for contaminant removal particularly removal ofphosphorus in relatively non destructed wetland in Aşağı Kelkit natural wetlandbasin were studied. The phosphorus removal efficiency of plant species were alsostudied in laboratory.In the wetland study as water quality parameters turbidity, orthophosphate, electricalconductivity (EC), pH and dissolved oxygen were analyzed. Removal efficiency inturbidity were 48%, in orthophosphate were 48% and in EC were 0,07%. Theinfluent and effluent dissolved oxygen levels were over 9 mg/l, which were normalfor lake waters. In a Laboratory study, the most effective phosphorus removerspecies was Lemna minor with 84% efficiency, fallowed by Ceratophyllumdemersum with 75%. Removal percentages of the other species were around 50%.Typha angustifolia was the least effective with 18%.