Benzin istasyonları atıksularının merkezi atıksu arıtma tesisinde arıtılabilirliği
Treatability of wastewaters emanating from the gas stations at the central wastewater treatment plant
  1. Tez No: 181869
  2. Yazar: CEMİL SAYINER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada; Ankara ve Kocaeli illeri sınırları içinde faaliyet gösteren benzinistasyonlarından kaynaklanan atıksuların, ana kollektöre deşarj edilmesi ve buatıksuların merkezi atıksu arıtma tesisinde arıtılabilirliği incelenmiştir.Ankara ve Kocaeli İlleri sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve atıksularını anakollektöre deşarj yapan benzin istasyonlarının kirlilik analizleri temin edilmiştir. Buanalizlere göre her parametre için konsantrasyon değerleri bulunmuş ve bu değerleryönetmeliklerdeki standartlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçların merkezi atıksu artımatesislerine getirdiği yükler ve arıtılabilirliği üzerinde çalışılmıştır. Ankara ve Kocaeliilleri arasındaki uygulamalardaki farklılıklar görülmüştür.Yapılan çalışmalar sonucunda, az sayıda benzin istasyonunun belediyelerce önerilensınır değerlerini aştığı ve diğer bütün istasyonların deşarj standartlarını sağladığıbelirlenmiştir. Dolayısıyla benzin istasyonlarından kaynaklanan atıksuların, merkeziatıksu artıma tesislerine, ön arıtmadan geçtikten sonra çok büyük yükler getirmediğive bu atıksuların merkezi atıksu arıtma tesislerinde arıtılabiliceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; discharging to the main collector and the treatability at the centralwastewater treatment plant of wastewaters emanating from the gas stations which areoperating in the boundaries of Ankara and Kocaeli provinces are examined.Pollution analysis of the gas stations which are operating in the boundaries of Ankaraand Kocaeli provinces and discharging their wastewaters to the main collector areobtained. According to these analysis; concentration values for every parameters arefound and these values are compared with the standarts specified by the regulations.It is focused on the results of the loads to the central wastewater treatment plants andthe treatability of the wastewater.As a result of these studies; it is determined that only few gas stations are goingbeyond the limits which are recommended by municipalities and all the others areensuring the discharging standarts. Due to the fact that, it is noted that; after aprimary treatment, wastewaters emanating from the gas stations have no much loadsto the central wastewater treatment plants and these wastewaters can be treated atthe central wastewater treatment plant.