Yeni yöntemle jeotermal sulardan borun kazanılması ve değerlendirilemesi
- Tez No: 181876
- Danışmanlar: PROF.DR. MİRALİ ALOSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Jeotermal enerji diğer enerji türlerine göre daha temiz enerji kaynağıdır. Sera etkisiyaratan CO2 emisyonu jeotermal enerjide sıfırdır. Fakat jeotermal enerjinin olumluyanı sıra, atık akışkan sorunu, kabuklaşma ve korozyon gibi sorunlara nedenolmaktadır. Sondajlı çalışmalar sonucu üretilen akışkanda zaman zaman kimyasalkirleticilerle karşılaşılmaktadır (bor vb). Kuyu içinde ve tesisatta basıncın yüksektutulması veya kimyasal inhibitör enjekte edilmesi sonucunda CaCO3kabuklaşmasına ekonomik ölçekte engel olunmaktadır. Bunun yanı sıra, termalsuyun buharında taşınan borda çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Bunları minimumaindirmek ve buhardaki boru almak için helezon sistemi ve döner bant filtre sistemigeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy when compared to other energy sources is a clean energy source.CO2 emission which causes green house effect is zero in geothermal energy. Butbesides the positive effects, the fluid that is manufacted by drilling works is face toface with chemical waste such as boron from time to time. To increase the pressureinside the installation and well and the injection of chemical inhibitor would inhibitthe formation of CaCO3. Beside this, the boron that is carried by the vapor of thermalwater causes several problems. To decrease these to a minimum helezonic systemand band transport system is developed.