Betonarme karkas yapılarda kolon ve kirişlerdeki ısı kayıplarının önlenmesi
Heat loss preventation in the column and rafters of reinforced concrete buildings
- Tez No: 181877
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, betonarme yapılarda kolon ve kiriş bölgelerinde meydana gelen ısıkayıplarına sebep olan ısı köprülerinin nasıl oluştuğunu, ısının nasıl iletildiğini vehangi tedbirler alınarak bu kayıpların önlenebileceği üzerinde durulmuştur. Busayede binanın ısı kayıplarının azaltılması, enerji tasarrufunun sağlanması, ısılkonforun yakalanması, yapıda meydana gelen yoğuşmanın önlenmesi, binanınömrünün uzatılması, hava kirliliğinin azaltılması gibi birçok kazanç sağlanır.Ayrıca örnek bir bina projesi üzerinde dış duvarlarda ve kolon-kiriş (donatılı beton)bölgelerinde oluşan ısı kayıpları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, how heat is conducted in the region of colon and chord, and the heatbridges, which are main reason for the heat loss, is investigated. Then theprecautions against heat loss are examined. It is expected that at the end of thisstudy heat loss could be lessen, energy saving and heat comfort will be increased.Additionally condensation in the walls will be prevented, the life of building willbe elongated and air pollution will be reduced.In addition, heat losses have been calculated at outside walls and colon-chordregions on an example of built project.