Asbestin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of the asbestos
- Tez No: 181875
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle, tehlikeli bir kimyasal olan Asbest'in kontrol altınaalınarak olumsuz etkilerinden dolayı çevre ve insanın korunmasına yönelikönlemlerin alınması ve çevresel etkilerinin araştırılmasıdır. Ülke genelinde asbest ileüretim yapılan işyerlerinde; sektöre özel tehlikeleri belirleyerek, meslekhastalıklarının önlenebilmesi için iş sağlığı ve güvenliği konularında alınabilecekönlemleri saptamak ve işyerlerinde bu önlemlerin alınmasını sağlayarak çalışmaşartlarının iyileştirilmesidir.Bu çalışmada yer verilen konular; asbestin tanımı, türleri, fiziksel ve kimyasalözellikleri ile beraber asbestin oluşumu ve asbest içeren malzemelerin tanımlanması,bu malzemelerden korunma ve bu malzemelerin bertarafı; üretimi, tüketim vekullanım alanlarıdır. Genel anlamda insan sağlığını koruyucu olmak üzere, iş sağlığıve güvenliği açısından risk taşıyan iş ve işlemler hakkında genel bilgi verilmiştir.Çalışma yöntemi olarak; asbest ve asbestle yapılan çalışmalarda literatür ve mevzuataraştırması yapılarak fiziksel verilerin saptanması; bu konuda yabancı kaynak vemakalelerin incelenmesi; literatürde yer alan sayısal veriler beraberinde bilimselesaslara uygun olarak yapılan çalışmalar üzerinde durulmuş ve bu çalışmaların yolgösterici olması için konu ile ilgili bulgulara yer verilmiştir.Bu çalışma, işverenlerin ?Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik ÖnlemleriHakkında Yönetmelik?in beraberinde getirdiği yükümlülükler hakkındabilgilendirilmesi ve işyerlerinde asbestle yaptıkları çalışmalarda iş sağlığı vegüvenliği olgusunun geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the environmental effects and takingprotection aganist the asbestos which is dangerous chemical and taking under controlby eliminating the negative effects by the aim of the protection of human andenvironment.The conditions of the place of employment should be improved by taking somemeasurements to prevent the danger which is private to sector around the country,where the production is done in the place of employment of asbestos.The subjects which is in this study; the description of the asbestos, the sorts ofasbestos, the chemical and physical specialities along with forming asbestos and thedesciription of the materials which contains asbestos, the elimination of themeterials, the production and consumption of the asbestos. In general, here theinformation which is about the risk in the place of employment on human health andsecurity.