Tarihi yapıların modellenmesi ve deprem güvenliklerinin belirlenmesi
Earthquake safety evaluation of historical structures
- Tez No: 181878
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültür miraslarımız olan tarihi yapıların gelecek nesillere sağlıklıolarak aktarılmasını sağlamak ve bu amaca yönelik çalışmalar yapmaktır. Bu nedenletarihi yapıların mevcut durumlarının değerlendirilmesi, olası depremlerde ve zamaniçindeki davranışlarının bilinmesi son derece önemlidir. Bu kapsamda, Sakarya ili,Sapanca ilçesi içinde bulunan Rahime Sultan Camii ele alınarak, deprem davranışınıbelirlemek ve gelecek nesillere ulaştırabilmek için yapılması gerekenler araştırılmıştır.Birinci bölümde, konu ile ilgili yapılan çalışmalar incelenerek özetlenmiştir.kinci bölümde, deprem davranışlarının belirlenmesine yönelik model ve analizyöntemleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, tarihi yapıların deprem davranışı açısından incelenmesi, malzemeözellikleri ve inceleme yöntemlerinden bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde, incelenen Rahime Sultan Cami'nin deprem davranışı araştırılmıştır.Bu tarihi yapının, konumu, mevcut durumu ortaya konularak sonlu eleman modelioluşturulmuş, sayısal çözümleri yapılmıştır.Son bölümde ise sonuçlar değerlendirilerek özetlenmiş, bulunan veriler ışığında görüşlerve tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this report is to make a study on the magnificent structures which have beenbuilt by our ancestors, as part of our historic heritage and to contribute to conservationand restoration of these historic structures.There is a retaining increased importance for the assessment of the structural safety andearthquake behavior of existing historic structures in this millennium. In this study, theRahime Sultan Mosque of Sapanca District is investigated. Within this activity, its finiteelement model is established and earthquake response of 17th of August, 1999 Marmaraearthquake is determined.In the first chapter of this report, a literature study is performed and current studies aresummarized.The second chapter includes the modeling and analysis methods for determiningearthquake behavior of historic structures.At third chapter, characteristics of material properties and structural analysis methodsare discussed. Then, the methods of earthquake behavior of the historical structures areoverviewed.In the forth chapter, the earthquake behavior of Rahime Sultan Mosque is investigated.Using its finite element model, a numerical analysis is conducted.In the last chapter, the results obtained are discussed and recommendations for futurestudies are made.