Lojistik ve tedarik zincirinde dengelenmiş performans kartı uygulaması
Balance score card application on logistics and supply chain
- Tez No: 181879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tedarik zinciri üzerinde performans yönetimini sağlamak, tek bir işletme fonksiyonuya da bireyler için performans göstergelerini izlemekten çok daha zor ve karmaşıktır.Bir çok işletme fonksiyonu bir arada ve birbiriyle etkileşim içerisinde düşünülmekzorundadır. Bu çalışmada tedarik zincirinin sürekli değişen, gelişen yapısını vekarmaşıklığını daha rahat ifade ettiği için DPK (Dengelenmiş Performans Kartı) ileperformans yönetimi kullanılmıştır. Çalışmanın uygulama boyutunda ise FordOtosan, MP&L (Malzeme Planlama ve Lojistik) Genel Müdür Yardımcılığı altındakiİkmal, Lojistik ve Malzeme Planlama Müdürlükleri incelenmiştir. Mevcut durumda,Ford Otosan bünyesinde, tüm çalışanlar kendi performanslarını ifade ettiğinidüşündükleri performans göstergelerini kendileri belirlemekte ve kendi DengelenmişPerformans Kartlarını oluşturmaktadırlar. Yani sadece bireylere ait performanskartları vardır, Müdürlükleri ve MP&L Genel Müdür Yardımcılığını temsil edenperformans göstergeleri bulunmamaktadır. Bu da Ford Otosan bünyesinde tedarikzincirini temsil eden MP&L Genel Müdür Yardımcılığının performansını ortayakoyan bir performans yönetim sistemi olmadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenleçalışmanın uygulama kapsamında, tüm MP&L çalışanlarının performans göstergeleriöncelikle müdürlük bazında listelenmiştir ve bu göstergeler DPK'nın dört boyutuolan Finans, Müşteri, Süreç, Gelişim başlıkları altında toplanarak müdürlüklere aitDPK'lar oluşturulmuştur. Daha sonra bir anket uygulamasının istatiksel analizi ile detedarik zincirinin yani MP&L Genel Müdür Yardımcılığının tümünü temsil eden birDPK oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is hard to applicate performance management on supply chain because supplychain is a complicated system which includes several different relations with otherorganization functions. This study has been based on Balance Score Cards as aperformance management system on supply chain because of expressing thecontinous changing and improving style of supply chain in best way. In practisephase, Ford otosan MP&L team represents the supply chain. The aim is preparingthe common Balanced Score Card representing whole MP&L team with the help ofthe individual Balance Score Cards. Finally, this study express the importance ofcreating a common Balance Score Card representing whole supply chain team.