Erzurum bölgesinde emziren annelerin emzirme işlemi hakkındaki bilgi düzeyleri uygulamalarının belirlenmesi ve hemşirenin rolü
  1. Tez No: 18189
  2. Yazar: GÜLŞEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
7» ÖZET Anne sütü,, içerdiği besin ve immünolojik maddeler açısından her annenin kendi bebeğinin gereksinimini karşılayacak biçimde ayarlanmış mükemmel bir besindir. Bebeğin bu essiz besinden özellikle yaşamının ilk 4-6 ayında hiç bir ek gıdaya bas vurul madan yararlandırılması gerekir. Bebeğin anne sütünden optimal düzeyde ve temiz koşullarda yararlanabilmesi için emziren kadı nın bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı olması * dengeli beslenme si ve meme ucuna özen göstermesi gerekir. Çalışmamız Erzurum il merkezinde yeni doğum yapmış annele rin emzirme konusundaki bilgi düzeyleri ve uygulamalarını araş tırmak, hemşirenin rolünü belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu e.m&CA yönelik, Erzurum il merkezinde farklı statüde sağlık hiz meti veren üç hastanenin Kadm-Dogum kliniğinde doğum yapmış toplam 300 anne, çalışma kapsamına alınarak kendilerine 50 soru luk bir anket formu uygulanmıştır. Ayrıca aynı gruptan yas, pari- te sayısı, eğitim düzeyi ve evlerine ulaşılabilm© olanağı dikka te alınarak 30 kişilik bir deney grubu seçilmiştir. Bu grubu oluşturan annelere anket formu uygulandıktan sonra anne sütünün önemi, meme bakımı ve emzirme tekniğine ilişkin bireysel eğitim yapılarak kendilerine rehber bir kitapçık verilmiştir. Yaklaşık bir ay sonra, geliştirilen gözlem formu doğrultusunda deney gru bu annelerin evlerine yapılan ziyaretlerle verilen eğitimin ba şarısı değerlendirilmiştir. Çalışmamızdan elde edilen verilere göre, deneklerimizin yas ortalaması 26*29, multipar anne oranı % 67.7 olarak bulgulanrnış- tır. Annelerin“i 50.3 'nün okur-yazar ve İlkokul mezunu, ”i 91.3' nün ev hanımı ve“i 65'nin 1-2 çocuğa sahip olduğu saptanmıştır. Multipar annelerin °i 69.S'nin önceki bebeklerini sadece an ne sütü ile besledikleri ve ”i 62.5'nin bebeklerini en az 1 yası na kadar emzirdikleri bulgulanmıştır. Annelerin sadece“i 33.7'si~ nin düzenli antenatal kontrole gittiği ve emzirme tekniği konu sunda vs.r olan bilgilerini genellikle aile büyüklerinden elde ettikleri belirlenmiştir. Annelerin büyük çoğunluğunun kolostrumu tanıdığı ve bebeği ne emzirdiği, ancak °i 74 'nün doğumdan en az 4-6 saat sonra be beklerini emzirmeye başladıkları saptanmıştır. Kadınların sadece ”i 25.6'nın emzirme öncesi ve“i 13.7'sinin emzirme sonrası meme uçlarına bakım verdikleri, ”?: 83.3 'nün emzirme işlemine bebek bı rakın caya kadar devam ettikleri bulgulanmıştır. Primar annelerin emzirme tekniği ile ilgili bilgilerini da ha çok basılı yayından edindikleri, buna karşın 4 ve daha fazla çocuğa sahip olanların bu konuda aile büyüklerinden fazlasıyla etkilendikleri saptanmıştır. Ayrıca emzirme öncesi ve sonrası me-- 64 me bakımı uygulama konusunda primi par annelerin daha titiz dav randıkları gözlenmiştir. Deney grubu annelere yapılan emzirme tekniğine ilişkin eğitimin bir &y sonraki değerlendirilmesinde annelerin emzirir ken bebeği tutus 9 emzirme öncesi ve sonrası meme bakımı verme,, uygun süre ve sıklıkta emzirme, bebeğin gazını çıkarma ve doğru pozisyonda yatırma konularında bilinçlendikleri saptanmış* eği tim öncesi ve sonrası karşılaştırmaları anlamlı bulunmuştur-
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Breast -feeding is an excellent food for the babies -from the point of its quality. Especially in the first 4~6 months of their life they must have it without any suplement of nourishment. In order to make it more useful for the infant mother must be physically and psychollogically in a healthy positions also she must have a balanced diet and a good breast hygiene. The aim of this research is to investigate the knowledge and ability of the mothers with newborn babies and to established the role of the nurse about this subject» For this reason 300 women after childbirth was used as research cases from three different hospitals of Erzurum city. A questionnaire was used to collect the data. By taking account of the age, parity «, educational level and transportation, 30 women were selected as experimental group. After applying the questionnaire, a booklet was given to them as a quide. Also they were educated individually about breast feeding techniques. These mothers were visited at home a month later and the results of the education observed and evaluated by the researches. The results of the study was as fol lowing e The average age of them was 26.29. 67.7“i of them mothers were multipara. 50.3 ”i them were graduated from elementary school or know, a little to read and write. 91.3“i of them were house wifes 65 ”i of them 1-2 child. 69.5 ?. of the multipara women used breast feeding for their previous babies. 62.5“i of them used breast feeding at least for one ye&r period. Only 33.7 ?. of them had a rutine antenatal control and have been taught by their. Parents about breast feeding techniques. Most of them know about colostrum and used to give it to their babies. 74 ”i of them started suckle their babies at least 4~6 hours leater often delivery.25.6“i of them before and 13.7 ”i of them after of breast feeding looked after their breasts. The breast feeding period of 83.3 "i of them was according to the babies meed. The primipara women learned something about breast feeding techniques from some puplications, but mother who have four or more children said that they have been effected by their parents about this subject. Also it was observed that before or after breast feeding primipara mothers were more carefull than the other mothers about their breast hygiene. The knowledge and ability of mothers in experimental group was companed before and after education and a statistically meaningful result was found between two period and two subjects.