İmalat lojistiği benzetim modeli ve bir uygulama
Manufacturing logistics simulation model and an application
  1. Tez No: 181892
  2. Yazar: BERRİN DENİZHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HARUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Lojistik yönetim sadece lojistik problemlere değil, imalatta yer alan temel problemlere deçözümler getirebilmektedir. Başarılı lojistik prosesleri; genel bir fonksiyona sahip, her türyatırım için envanteri minimize eden, talebe cevap vermekteki esnekliği maksimize edenve doğru ürünü doğru zamanda teslimi en düşük maliyetle gerçekleştirmeyi hedefleyenproseslerdir. Dolayısı ile doğru ve tam lojistik veriler doğru lojistik kararları ve doğruyönetim kararlarını oluştururlar.şletmelerde temel prensip her bir işletme faaliyetinin işletme amaçları ile örtüşmesidir.Lojistik ise hem üretici hem de dağıtıcı firmalar için temel işletme faaliyetidir ve diğerişletme süreçlerini de etkileyen altı çizilmesi gereken bir faaliyettir. Dolayısı ile işletmefaaliyetlerini lojistiksiz düşünmek güçtür. Lojistik faaliyetleri girdi lojistiği, çıktı lojistiğive imalat lojistiği olarak sınıflandırabilir. Birbirleri ile kesin hatlarla ayrılmamakla beraberözellikle imalatı destekleyerek imalatın ve diğer lojistik faaliyetlerin öncelikli olarakfabrika içi etkinliği sağlayabilirler. Bunu gerçekleştirebilecek en önemli fonksiyon iseimalat lojistiğidir. malat lojistiğinin temel amacı imalatın planlanan süre ve kalitedegerçekleşmesini sağlayacak lojistik fonksiyonları yönetmektir. Bunu gerçekleştirmenin enetkin yolu ise malzeme akış hızının imalat hızı ile olan eşzamanlılığının sağlanmasıdır.Ayrıca ara stokların güncel takibi ve ara stokların azaltılması da sistemin etkinliğinisağlayacaktır. Bu çalışmada imalat lojistiği modeli ( L_MOD) geliştirilmiş ve benzetimaşaması elektrik ürünleri üreten bir fabrikada gerçekleştirilmiştir.Modelin en önemli farklılıkları imalat lojistiğinin etkinliğini artırarak, talep tahminlerininimalat ile aynı anda lojistik birimine gelmesi ve lojistik planlamanın imalat ile karşılıklıgörüşmelerle gerçekleşmesi ve aynı zamanda bu bilgilerin oluşmasında anlaşma yapılankritik tedarikçilerin üretim programlarının ve stok bilgilerinin kullanılmasıdır. Böylecelojistik imalat için bir öngörüş oluşturmaktadır. Ayrıca lojistik biriminin görevi imalataşamasında da atölye kontrol faaliyetini de üstlenip imalatı ve bakım gibi malzeme ve bilgiakışının gerçekleştiği ilgili birimleri de yönlendirici bir rol üstlenmektedir.Amacı ara stokları ve çevrim süresini azaltarak teslim tarihi performansını artırmak olanbenzetim modeli oldukça fazla alt bileşene sahip olan elektrik ürünlerinden iki adetiseçilerek ProModel ile yapılmıştır. Benzetim sonuçları oran testi ve t testi iledeğerlendirilerek firma için olması gereken değişiklikler önerilmiş ve firmanın kararsürecinde etkili olmuştur. malat lojistiği modeli ( L_MOD) ile ara stoklar azalmış, çevrimsürelerinde kısmi kısalma meydana gelmiştir. Model yalnız imalat bölümüne değil lojistikbakışla bütün şirketin toplam verimini artırıcı etkide bulunmuştur. Atölye kontrolü ile deimalat aşamasında düzenli malzeme akışı ve imalat ile olan eşzamanlılık sağlanmayaçalışılmıştır.x
Özet (Çeviri)
Logistics management analyses not only logistical problems but also primarymanufacturing problems in the manufacturing environment. Successful logisticsprocesses have a broad functionality such as reducing inventory for all kinds ofinvestment, increasing flexibility of demand response and achievıng right productdelivery at the right time with a minimum cost.Basic principle in companies is that each business activity should coincide withbusiness goals. Logistics functions can be classified as inbound logistics, outboundlogistics and manufacturing logistics. These fuctions are not distinctly apart fromeach otherand they support manufacturing activities and can provide internalcompany efficiency of manufacturing and other logistics functions. Manufacturinglogistics is the principal function which may provide this effectiveness. The mainobjective of the manufacturing logistics is to manage logistics functions which willachieve planned manufacturing activities in certain time and quality. The best way toachieve this objective is to provide senchronization between material flow rate andmanufacturing speed. Real time control of WIP and reducing WIP level makes thesystem more effective. In this study, we develop manufacturing logistics model( L_MOD) and by using simulation, the model is applied in an electrical componentmanufacturing company.One important feature of L_MOD is that it increases the efficiency of manufacturinglogistics, which in turn leads to arrival of demand forecasts to Logistical andManufacturing departments simultaneously. This allows coordinating the logisticsplanning with manufacturing and use of production schedule and inventoryinformaiton provided by critical suppliers. By using this information logistics unitprovides temporary production plan to the manufacturing. In addition, logistics unitassumes the responsibility of shop floor control activities and guides the departmentssuch as manufacturing and maintenance in which material and information flowoccurs.The simulation model was applied in an electrical manufacturing company. Thecompany has very complex products. Therefore, we selected only two products andsimulated the model by using ProModel. According to simulation results, by usinglogistics oriented factory philosophy, L_MOD does not only impact themanufacturing activities but also increases whole company?s total productiveness.xi