Bir bisiklet fabrikasında üretim hattının simülasyon metodu ile yeniden yapılandırılması üzerine bir araştırma
An Investigation on the reorganization of production units by simulation in a bicycle factory
  1. Tez No: 128348
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KORUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, üretim sistemi organizasyon yapıları olarak bir bisiklet fabrikası ele alınmıştır. Bisiklet fabrikasının imalat ve montaj üniteleri bilgisayara birbirinden ayrı iki simülasyon modelleri oluşturulmuştur. Simülasyon yardımıyla imalat ve montaj ünitelerinin mevcut yapısal ve akış organizasyonları planlanarak en uygun ve/veya verimli organizasyon yapısının belirlenmesi çalışmanın amacını oluşturmuştur. İmalat ve montaj organizasyonlarını yeniden yapılandırılması için bilgisayar ortamında yeni organizasyon yapılarının elde edilmesinde organizasyon yapılandırma stratejilerinden yararlanılmıştır. Yapılandırma stratejileri; ele alman işletmede iş proseslerindeki her bir işlemin özellik detaylarının karakterize edilmesine dayanmaktadır. İşlemlerin karakterize edilmesi, her bir iş istasyonunda gerçekleştirilen iş tipi, sipariş türü, müşteri türü, ürün yapısı, görev türü, zorluk derecesi ve işlem sürelerinin ayrıntılı tanımlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Buna göre bisiklet fabrikasının mevcut imalat ve montaj ünitelerine, proses odaklı, sipariş odaklı, müşteri odaklı, ürün odaklı ve fonksiyon odaklı birincil ve ikincil yapılandırma stratejileri uygulanmıştır. Uygulanan bu stratejiler yardımıyla oluşturulan organizasyon modellerinin simülasyonu gerçekleştirilerek sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, üretim sistemlerinin değerlendirilmesinde kullanılan Lojistik Başarı Derecesi, İş Organizasyon Bileşke Başarı Derecesi, Teslimat Oranı ve bu başarı göstregelerinden türetilen Birim Personel Basan Derecesi açılarından değerlendirilerek karşılaştırmalı analizleri verilmiştir. Çalışma sonuçlardan; ağırlıklı olarak proses odaklı stratejiler ile yapılandırılan organizasyon yapılarının daha verimli olduğu görülmüştür. Her bir ünitede gerçekleştirilen işlerin, görev, sipariş, ürün ve işlem çeşitliliği acılarından yüksek oranda gerçekleştirilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla imalat ve montaj işletmelerinde, yüksek vasıflılığa, sorumluluk üstlenebilecek yeteneğe ve birçok işlemi yapabilme kabiliyetine sahip personel ve iş istasyonlarından oluşturulan proses odaklı organizasyon yapıları, işletmenin verimliliğini arttırmıştır. ANAHTAR KELİMELER : İmalat ve Montaj Organizasyonları, Reorganizasyon, Yapılandırma Stratejileri, Simülasyon, Performans Basan Dereceleri.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT In this study, a bicycle manufacturing plant is considered as an object for a sample organizational structure of manufacturing systems. Simulation models of manufacturing and assembly units of a bicycle plant are modelled separately on a computer. A main purpose of this study is to obtain more efficient structures which will result in the most appropriate and/or efficient organizational structures by planning structural organizations and flowcharts of manufacturing and assembly units by simulation. Organizational structuring strategies are utilized in shaping the structures of manufacturing and assembly organizations and in obtaining new organization structures on a computer. Structuring strategies are based on the characterization of the property details of each process of the task processes which will take place in an organization under consideration. Characterization of processes are done by detailed definitions of type of task, type of order, type of customer, type of duty, structure of product, degree of difficulty and process time which will take place in each job station. Then, depending on the characterization of the processes, primary and secondary structuring strategies which are focused on process, order, customer, product, and function respectively are applied to the current manufacturing and assembly units of a bicycle plant. Simulations of organizational models that were obtained by using those aforementioned structuring strategies are performed and the results of these simulations are presented. Those results are evaluated according to the degree of logistics achievement, the degree of task organization combination achievements, the rate of delivery, and the degree of unit personnel achievement that was derived from the first three degrees mentioned and are compared to each other. The results show that the organizational structures which were obtained by using the process-oriented strategies are more productive compared to those obtained by other strategies. At the end of this study, it is also shown that how important the processes are done at their highest rate possible in each unit with respect to the varieties of duty, order, product and process. Therefore, in manufacturing and assembly units, the process-oriented organizational structures having personnel and task stations with qualifications and high- abilities which will do a variety of processes and take responsibilities increase the productivity of the organization. KEYWORDS : Organization of Manufacturing and Assembly, Reorganization, Structurel Strategies, Simulation, System Performance Measurement degrees.