Plastik enjeksiyon prosesindeki parametrelerin çekme problemine etkilerinin taguchi metodu ile incelenmesi
Examine the parameters that effect shrinkage problem by using taguchi method in plastic injection process
- Tez No: 181891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN OĞUZ KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, enjeksiyonla kalıplanmış plastik parçaların proses parametrelerininçekmeye olan etkilerinin minimize edilmesini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Enjeksiyonla kalıplanan plastik ürünlerde meydana gelen çekme, dar toleransaralıklarında imal edilen makine parçalarının yerini almaya başlayan parçalar içinciddi bir problemdir. Bu yüzden, polistiren ve alçak yoğunluklu polietilenmalzemeden kalıplanan plastik ürünlerdeki çekme miktarına, enjeksiyonparametrelerinin etkilerinin deneysel olarak araştırıldığı bu çalışmada, yapılandeneylerle eriyik sıcaklığı, enjeksiyon basıncı, tutma basıncı, tutma zamanı vesoğuma süresinin plastik ürünlerdeki çekme miktarına olan etkileri incelenmiştir.Son olarak, Minitab Release 14 paket programı ile yapılan analizler sonucunda daher iki parça için optimum proses şartları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study consist of minimization of the shrinkage in terms ofprocess parameters of the plastic parts that produce by using injection molding. Theshrinkage which occurs in the plastic parts molded by injection is a very seriousproblem due to these parts replaced the mechanical products that are manufacturedinto very small tolerances. In this study, the shrinkage of polystrene and low densitypolyethylene plastic product which is affected from the injection parameters isexperimentally investigated. In the experiments it was graphically obtained how themelting temperature, the injection pressure, the packing pressure, packing time andcooling time effect the shrinkage amount of a plastic parts. Finally, using MinitabRelease 14 software, optimal process conditions are founded for the experimentalparts.