ERP'ye geçişte kullanılan stok, hukuk ve evrak modüllerinin İSKİ'ye uyarlanması
The necessary stock, law and document modules in the integration process to the ERP system of İSKİ
- Tez No: 181900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZULLAH TEMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Öncelikle belirtmek gerekir ki ERP bir bilgi sistemidir. ERP diğer bir deyişlekurumsal kaynak planlama, şirketlerin muhasebe,lojistik,üretim,personel, kalite,bakım ve bunun gibi tüm bilgi kaynaklarının tek başlarına ve aynı zamandabirbirleriyle anlamlı ilişkiler çerçevesinde ,entegre bir şekilde yönetmelerini sağlar.ERP, bu bilgi kaynaklarının ?girdiler -süreçler-çıktılar? şeklinde ve sektör -şirketözelliklerine göre istenilen format ve detayda dizayn edilmesini sağlar. Şirketler ERPsayesinde, süreçlerindeki revizyonları ya da yenilikleri ,toplam entegre bilgiyapısından kopmadan , sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.Bu tez çalışmasında ERP'ye geçiş aşamasında stok, evrakİ.S.K.İ.'ye(dökümantasyon) ve hukuk modülü yapılmıştır.Stok modülü ile merkezi stok sisteminden, İ.S.K.İ. birimlerine veya uygulamalar içinstok sisteminden verilen malzemelerin ,İ.S.K.İ. birimlerince kendi içinde takipedilmesine, stok alımlarında daha net kararlar verilmesine, kurum muhasebesi dahatutarlı olmasına. olanak sağlanmıştır.Evrak(Dokümantaston Yönetimi) modülü ile birimler arası evrak sirkülasyonusağlanmıştır. Birimler arası evrak karmaşıklığı engellenmiştir ve mutabakat daha netolmaktadır. Bu evrakların belli bir kanuna göre saklama proseduru ile arşivlenmesisağlanmıştır. Arşivleme ile evrak lokasyonu daha kolay olmuştur.Hukuk modülü kuruma bağlı olan hukuk müşavirliğine, dava takibi için yapılmıştır.Modül hukuksal işlemler için davalı davacı açısından önemli bir durum olduğundankuruma büyük fayda sağlamıştır. Dava takibinde alacağı kararlar ve raporlar dahakararlı hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Firstly, it should be expressed that ERP is an information system. ERP, in otherwords Enterprise Resource Planning, accountancy, logistic, production, personnel,quality, maintenance, like this all informations are well managed with together.ERPprovides that these information sources can be designed as“inputs-processes-outputs”and in the format and detail which desires according to sector-properties ofthe company. by means of ERP, companies can realize reforms and revisions in theprocess without breaking off information structure as fast and stable.In this work of thesis ISKI has started to use stock, law and documentation modulsduring stage of transition to ERP.With stock module it is given the necessaries from the centeral stock system to unitsof ISKI or for productions from the stock systems, that pursueing in own of the unitsof ISKI and deciding about buying-selling processes have been easier. In addition, itsaccountancy is more consistent with stock modules.Documentation module supplies the document circulation among the departmentswithin the company. Documentation complexity was prevented between the unitsand it is more clear adaptation. This documents were proved with the procedure ofsaving in respect of laws. Archives were easyier with document location.The aim of the law documentation module is; to follow up the documents in a trial bya consultant of law. The module proved big advantages for law processes because ofmore important point of suer and defendant. The decisions and the reports, that takedecisions in suit, were more stable.