Tedarik zincirinde sipariş performansının istatistiksel analizi
Statical analys to supply chain management
  1. Tez No: 181901
  2. Yazar: HAKAN EGE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknolojik gelişmelerin üretim miktarlarında meydana getirdiği artış, KALİTE veberaberinde de TEDARİKÇİ SEÇİMİ unsurlarını ön plana çıkarmıştır. Her firmakendine özgü satınalma sistemine sahiptir. Satınalma süreci işletmelerdeki eksikveya ihtiyaç duyulan malzemenin belirlenmesi ile başlayarak, tedarik edilenmalzemenin Girdi Kontrol sonucu kabul ve red durumlarına göre tedarikçiye iadeedilmesi veya işletmeye kabul edilmesiyle son bulur.Firmaların varoluş amaçlarının başında, kar yapmakla birlikte süreklilik sağlamak,çalışanlarını ve müşterilerini memnun etmek gelir. Müşteri memnuniyetininkazanılmasındaki en etken yol, müşteri tarafından talep edilen mal ve hizmetimüşterinin istediği kriterlere uygun olarak ve zamanında göndermektir. Siparişleri,belirlenen kriterlere göre karşılamak için, öncelikle üretim yöntemiyle birlikte, iyiişleyen, firmaya katma değer kazandıran Satınalma sisteminin kurulmuş olmasışarttır. Satınalma sisteminin en önemli parametresi hiç kuşkusuz Tedarik ZinciriYönetiminin kurulması ve işletilmesidir.Tedarik Zincirini oluşturmak, tedarikçileri geliştirmek ve sürekli dinamik tutmaksatınalma gruplarının asli görevleridir.Bu faaliyetler için hem uzun bir sürece vezamana hem de ekibe ihtiyaç vardır.Bu çalışmada Tedarik Zincirinin halkalarını oluşturan firmaların seçiminde vedeğerlendirilmesinde etkin ve kısa sürecek model oluşturulmuştur. Tedarikçi seçimaşamasındayken, satınalma birimi, tedarikçi bilgilerini oluşturmalıdır. Bu modelegöre, ilgili tedarikçiyi seçme, saha denetimi, prototip üretim, ön seri, seri üretim vegeliştirme faaliyetleri öncesi tedarikçi bilgilerini değerlendirmek şarttır.Kalite Sistem yapısı kurulmamış, mühendisi yada teknik elemanı olmayan,tedarikçileri zincire dahil etmek büyük oranda zaman kaybı, maliyet kaybı ve müşterikaybı olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The increase in production quantity which came with technological improvementshas made important QUALITY and SUPPLIER SELECTION. Every company hasits own Purchasing System. Purchasing period begins with determination of absentmaterials and ends with the return of the material after necessary tests in MaterialControll Unit or acceptance of it to the production.At the beginning of foundation purposes of the companies comes the profit withcontinuity , satisfaction of their workers and customers. The best way of acquiringcustomer satisfaction is to supply the products and services according to the criterionrequired by customer and on time. To supply the orders according to the definedcriterion, fistly with production method, a well- processing Purchasing Systemshould be founded which adds extra value to the company. The most importantparameter of purchasing system is obviously the establishment and operation ofSupply Chain Management.To form supply chain, improve the suppliers and keep them continously dynamic, arethe main issues of Purchasing Group. For these activities both a long period andtime and a team are needed.In this work, a model which is more efficient and less time-consuming in theselection and evaluation of the companies belonging to Supply Chain, is formed.When supplier is making selection, the Purchasing Unit should compose the supplierinformation . According to this model, before choosing the relevant supplier, fieldcontrol, prototype production, pre-series, mass production and improvementactivities, it is obligatory to evaluate the supplier information.It should evaluate as time,cost and customer loss to include in the chain. Thesuppliers whose Quality System has not established and without engineers ortechnicians,