Deprem etkisi altındaki binaların davranışına dolgu duvarların etkisi
Dynamic analysis of buildings subjected to earthquake
- Tez No: 181899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada deprem etkisindeki betonarme yapıların davranışına, dolgu duvaruygulama modellerinin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla toplam on kat olmak üzere,zemin kat yükseklikleri farklı 3 tip çerçeve ve her farklı çerçeve tipinde 4 farklıduvar modelleriyle, toplam 12 adet çerçeve sistemin zaman tanım alanında dinamikanalizleri SAP2000 programıyla yapılmıştır. Yapı modellerinin gerilme dağılımlarıile yer değiştirmeleri, grafikler halinde sunularak değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda; zemin katta boş çerçeve sistemlerde, deprem yükleri altında,kolonların aşırı zorlandığı ve yüksek gerilmeler meydana geldiği görülmüştür. Duvardolgu olan çerçeve sistemlerde ise taşıyıcı kolonlarda gerilmelerin düşük olduğu,dolgu duvarların, deprem altındaki taşıyıcı sistemin gerilme kapasitesini arttırdığıgözlenmiştir. Bant şeklinde pencere olan çerçeve sistemlerde ise, aşırı gerilmelerinbu sefer pencere bölümündeki kolon üst bölgelerinde toplandığı görülmüştür.Katlardaki yer değiştirmelerin ise, zemin kat yüksekliği arttırıldıkça değiştiği, zeminkatta uygulanan duvar modellerinin, kat yer değiştirmelerini etkilediği gözlenmiş,özellikle zemin katı boş çerçeve olan sistemin yer değiştirmelerinin, dolgu duvarmodelleri ile oluşturulmuş sistemlere göre daha fazla olduğu görülmüştür.Yapılarda düzensiz boşluklu sistemlerden kaçınılmalı, dolgu duvar uygulama tiplerisonucu bant pencere ve yumuşak kat oluşturacak durumlardan kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of fill wall to response of buildings subjected to earthquakeare investigated. For this purpose, time history analysis of selected different 12buildings type is carried out by using of SAP2000. The stress distributions anddisplacements of first story and top story are illustrated with graphs and evaluated.In the filled frame the stresses are a smaller amount than the unfilled frame and themaximum stresses are observed in the unfilled frames. When the first story heightsare increased, the soft story irregularity is formed and the displacements areenlarged. Furthermore, when the band window is formed in the first story, the sortcolumn effect is formed and the stresses are increased as the same in the unfilledframe models. When the first story heights are increased, the ratios of sharing thedisplacements are greater than before.During the design processes, the soft story irregularity should not form in thebuildings. Besides, by using of band window short column effect also should notform.