Harmonik içeren ve dengesiz sistemlerde ölçme ve kompanzasyon
Measurement and compansation in unbalanced power system containing harmonics
- Tez No: 181907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Reaktif güç kompanzasyonu elektriksel yükler için yapılan bir sistemdir. Genelolarak, bu sistem enerjinin kalesini arttırmak ve bakanlıkça zorunlu kılınan güçfaktörü değerini yakalamak için kullanılır.Reaktif güç kompanzasyonu voltaj ile akım arasındaki faz farkını ortadan kaldırmayıamaçlar. Bunun için kondansatörler yüklerin bulunduğu baralara bağlanırlar. Bubağlantı yüklere paralel yapılır. Ancak dengesiz yüklerin bulunduğu sistemlerdesadece kondansatörleri bağlamak ve kondansatörleri kontaktörlerle kontrol etmekdoğru değildir. Böyle sistemlerde her faz için reaktif güç ihtiyacı farklıdır. Reaktifgüç ihtiyacını karşılamak için her faz teker teker ölçülmeli ve kompanze edilmelidir.Hızlı değişen yük içeren sistemlerde, statik hızlı ve filtreli kompanzasyonlar gerekir.Bu kompanzasyon da kontaktörler ve basit reaktif güç röleleri yerine, tristörler,filtreler ve yüksek hızlı kompanzasyon röleleri kullanılır.Bu tez çalışmasında reaktif güç kompanzasyonunun tanımı, güç sistemlerindekiharmonik problemleri, çözümleri, dengesiz yüklerde ve hızlı değişen simetrikolmayan yüklerde kompanzasyon konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Reactive power compensation is a system which is applied to electrical loads. Ingeneral, this system is used to increase energy quality and to provide the value ofpower factor ministry obligeReactive power compensation is applied to abate phase difference between voltageand current. Thus, capacitors are connected to network loads are connected. In thisconnection, capacitors are parallel to loads. However, in systems where loads areunsymmetrical, the reactive power necessity is different for each phase, in order tocorrespond reactive power necessity, every has to measure and compansate. Insystems where loads are changed rapidly and they are unsymmetrical connectingonly capacitors and controlling capacitors with contactors are not correct. For thissystems static high speed and filter compensation is necessary. In this compensation,thyristors, filters, and high speed compensation relay are used instead of contactorsand simple reactive power relay.In this thesis, I will take on definition of reactive power compensation, harmonicsproblems and solutions in power systems and compensation which is design inrapidly changing unsymmetrical loads.