Şev stabilitesinde kullanılan kazıkların deprem etkisi altındaki davranışı
Eartquake effect on the pile used for slope stabilization
- Tez No: 181909
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYHAN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada; Zemin Mekaniği probleminden biri olan şevlerin stabilitesinedepremin etkisi üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Şevlerin stabilitesine ihtiyacınınnereden kaynaklandığından, şev stabilitesinin yöntemlerinden, şev hareketlerinesebep olan faktörlerden ve kazıklarla şev stabilitesinin hesap metotları ve analizmetotları incelenmiştir.Şevlerde deprem etkisi ile oluşan şev deformasyonlarının tamamen ortadankaldırılması ve/veya duraylılığın sağlanabilmesi için kazıklarla iyileştirme yöntemikullanılmıştır. Şeve gelen statik ve dinamik yüklerin farklı kazık boylarında, kazıkkalınlıklarında ve kazık adetlerinde şevin davranışları incelenip değerlendirmeleryapılmıştır.Şevlerin stabilitesinin kazıklarla sağlanması ve kazıklara etkiyen deprem kuvvetisonlu elemanlar yöntemi ile incelenmiş ve örnekleri verilmiştir. Bu örneklerden eldeedilen bulgularla kazıkların deprem esnasındaki davranışları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, earthquake effect on the slope stability is investigated. Detailedresearch is focused especially on the need of slope stability, methods of slopestability analysis, causes of slope in stability problems and piles used for slopestability and its methods of analysis.Piles are used to improve slope stability due to earthquake effect. Various scenariosare investigated in terms of the length of pile, diameter of pile, number of pile etc.due to dynamic and static loads.Slope stabilization with piles is analyzed by finite element method. Earthquake effecton the pile-slope system is concluded.