Yumuşak zeminler üzerine inşa edilen dolgulardaki problemler ve önleyici çözüm yolları
Problems encountered in embankments built on soft soils and remedial solutions
- Tez No: 181910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yumuşak zeminler üzerine inşa edilen dolgulardaki problemler Geoteknikte önemliuygulama ve araştırma konularından biridir ancak bu konu ile ilgili çalışmalarabakıldığında yeteri miktarda çalışma ve bilginin olmadığı görülmüştür. Bu çalışma dakonuya katkısı olması, uygulamalarda yararlanılması amacıyla hazırlanılmıştır. Buçalışmada yumuşak zeminler üzerine inşa edilen dolgulardaki problemler ve önleyiciçözüm yolları incelenmiştir. Problem zeminler tanımlanmış, bu tür zeminlerinözellikleri, özel durumları aktarılmıştır. Yumuşak zeminlerde oluşan deformasyontipleri, şekil ve gidişleri ele alınmış, dolgu altındaki yumuşak zeminlerde oluşandeformasyonlar, oturmalar ve yanal deplasmanlar aktarılmıştır. Yumuşak zeminlerüzerine inşa edilen dolgulardaki problemleri önleyici çözüm yolları incelenmiştir. Buçözüm yolları, zemin iyileştirme yöntemleri ve zemin güçlendirme yöntemleri olarakiki sınıfa ayrılmış, zemin iyileştirme ve zemin güçlendirme yöntemlerisınıflandırılmış ayrı ayrı açıklanmıştır, uygulamalardan örnekler verilmiştir. Zemincinsi, kullanım alanı, avantajları ve dezavantajları tablo halinde aktarılmıştır. Ayrıcayumuşak zeminler üzerine inşa edilen dolguların inşası sırasında yapılabilecekçalışmalarda çok önemlidir. Bu çalışmalarda ayrı bir bölüm olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problems encountered in embankments built on soft soils are one of theimportant application and research topic in geotechnics, however it is known thatthere is not enough research and information about the aforementioned studies. Inthis study the problems encountered in embankments built on soft soils and thesolution methods are investigated. The problematic soils are defined, the propertiesand its special cases of this type of soils are presented. Deformation types, its shapeand mobilization in soft soils are discussed. Furthermore, deformations, settlementsand horizontal displacements in soft soils under embankments are presented. Theremedial solutions for the problems in soft soils under embankments are investigated.These remedial solutions are classified and explained separately in two parts, namelysoil improvement and soil reinforcement techniques and some examples are given interms of applications. Soil type, field of application, advantages and disadvantagesare presented in tabular form. The works that can be carried out at the stage ofconstruction of embankments built on soft soils are also important. This type ofworks are examined separately.