Çeşitli kurumlarda çalışan hemşirelerin benlik saygısı ve ruhsal durumlarını etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 18192
  2. Yazar: SEVİM ULUPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜRKAN ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, çeşitli kurumlarda çalışan hemşirelerin benlik saygısı ve ruhsal durumlarını etkileyen faktörleri belirle mektir. Benlik saygısı yüksek, ruhsal yönden sağlıklı hemşirelerin verdiği hizmetin niteliği de artar. Araştırma; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp ve Eğitim Has tanesi, Sağlık Bakanlığı Bakırköy ve Taksim Devlet Hastaneleri, Özel Yaşam, İncirli ve Haznedar Hastanelerinde çalışan 150 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin benlik saygısını ölçmek için Coopersmith Ben lik Saygısı Ölçeği, ruhsal belirtileri saptamak için Belirti Tara ma Listesi(SCL-90-R), demografik özellikler ve çalışma hayatına ilişkin soruları içeren bir anket formu kullanılmıştır. Bulgular, bilgisayarla değerlendirilmiş ve değerlendirmede yüzdeleme, ortalama, ki-kare, t-testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin benlik saygısı ve ruhsal durumu ile, eğitimi, doğum yeri, üvey anne-babasının olması, anne-babası- nm yaşıyor olması, babasının mesleği, hemşirenin sorumluluk düze yi ve çalıştığı bölümden memnun olmama nedeni arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmuştur. Hemşirenin yaşı, medeni durumu, anne-babasının eğitimi, ailesinin geliri, çalıştığı kurum ile benlik saygısı ve ruhsal du rumu arasındaki ilişkiler ise anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to define the factors which have effected the nurses' self esteem and the emotional state who work in different hospitals. Nurses who have high level self esteem and emotionally healthy can perform high quality nursing care. Thei research was carried out on 150 nurses working in Istan bul University Istanbul Faculty of Medicine and Medical and Educa tional Hospitals, Bakırköy and Taksim Hospitals of Ministry of Health and Social Wellfare, Yaşam-İncirli-Haznedar Private Hospitals. Coopersmith Self Esteem Inventory v;as used for the measuring of the self esteem of the nurses and the Symptom Check List(SCL-90 R was used for the symptoms of emotional states of nurses also the questionaire was applied for gathering information about demographic characteristics of nurses and their working situations. The information was obtained from computer and subjected to systematic statistical analyses including frequency distributions column, raw percentages, mean, chi-square, t-test and evalution was made. In conclusion, the findings regarding the nurses self esteem and emotional states in relation to their educational level, place of birth, having step mother or father, father's profession, her level of responsibilties, the reason of unsatisfactory froir He'r 'working unit were meaningful. The findings regarding the nurses self esteem and emotional states in relation to age, marital status, number of siblings, el dest or the youngest of siblings, educational level of her mother and father, economic level of her family and agencies where she is working were meaningless.