Pulse plazma teknolojisi ile modifiye edilmiş AISI 1090 çeliklerinin yüzey özelliklerinin incelenmesi
Surface modification of aisi 1090 steels by pulse plasma technique
  1. Tez No: 181921
  2. Yazar: AYSUN AYDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada; pulse plazma teknolojisi ile AISI 1090 çeliklerinin yüzeyleri modifiyeedilerek malzemelerin yüzey özellikleri geliştirilmiştir. Çelikler modifiye edildiktensonra sertlik değerlerindeki değişim, SEM, EDS ve XRD analizleri yapılmış yüzeyözellikleri incelenmiştir.Bu çalışmada; AISI 1090 çeliklerinin metalografik çalışmaları yapıldıktan sonra,numunelerin yüzeyleri farklı parametreler altında (nozul-numune mesafesi, kapasite,pulse miktarı) pulse plazma teknolojisi ile modifiye edilmiştir. Daha sonra bumalzemelerin her birinin kesitinden optik görüntüleri ve SEM görüntüleri alınmış veyüzeyden iç kısma doğru alınan mikrosertlik ölçümleri ile sertlik profilleriçıkarılmıştır. Her bir numune için EDS ve XRD analizleri yapılmıştır. AISI 1090çeliklerinin modifikasyon işleminden önce ve modifikasyon işleminden sonra yüzeyözellikleri ve uygulanan farklı parametrelerin pulse plazma işlemi sonrasındamodifiye edilen çelik yüzeyindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surfaces of AISI 1090 steels were modified by pulse plasmatechnology. Having modified the steels, changes in their hardness and surfaceproperties were investigated and also SEM, EDS and XRD analyses were performed.In present work, specimens? metallographic studies were done and then their surfaceswere modified under different parameters such as nozul-specimen distance, capacityand amount of pulse by pulse plasma technique. After that, optical and SEMmicrographs were taken from cross-sections of specimens, by measuring micro-hardness values in this direction, their hardness profiles were drawn. EDS and XRDanalyses were repeated for each specimen. After and before the modificationtreatment of AISI 1090 steel surface properties and the effects of parameters onmodified steel surface were investigated.