3D-microstructuring of silicon induced by nanosecond pulsed infrared fiber laser for potential solar cell applications
Potansiyel güneş hücresi uygulamaları için nanosaniye atımlı kızılötesi fiber lazer yardımıyla silikonun üç boyutlu mikroyapılandırılması
- Tez No: 763097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHOR PAVLOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Lazer ile silikonun üç boyutlu (3B) yapılandırılması oldukça arzu edilen bir teknolojidir çünkü güneş pilleri, telekomünikasyon, mikroelektronik, entegre fotonik gibi birçok farklı alanda geniş uygulama yelpazesi ile silikon, yarı iletken endüstrisine yön vermektedir. Bu tür uygulamalar için silikonun yapılandırılması genellikle litografik desen üretimi ile başlar ve plazma aşındırma, reaktif iyon aşındırma veya kimyasal aşındırma yoluyla desenin silikona aktarımı ile devam eder. Bununla birlikte, geleneksel litografi yöntemleri silikonun yüzeyiyle sınırlıdır ve silikonun derinliklerine gömülü 3B yapıların doğrudan üretilmesine izin vermez. Silikonda, 3B yüzey altı işlevsel elemanları üretebilmek için lazer temelli yeni yöntemler geliştirilmektedir. Silikonun lazerle 3B yapılandırılmasında, doğrusal olmayan foton absorpsiyonlarından yararlanarak silikonda modifikasyonu indükleyebilen yüksek ışık yoğunluklu, kısa atımlı lazerlere ihtiyaç duyulur. Yakın zamana kadar, silikon içinde lazerle indüklenen modifikasyon oluşturma yüzeyde hasar bıraktığından başarısız sonuçlanmıştı. Bu tezde, özel yapım nanosaniye atımlı kızılötesi lazer kullanılarak kristal silikonda (c-Si) oldukça kontrollü oluşturulan yüzey ve yüzey altı modifikasyonlar sunulmaktadır. Asıl 3B yapıları ortaya çıkarmak için, lazerle modifiye edilmiş yerler, oldukça yüksek seçiciliğe sahip bir kimyasal çözelti ile aşındırılmıştır. Yeni yaklaşımızla, c-Si plaka içinde 3B mikro delik dizileri ve c-Si plaka yüzeyinde 3B mikro sütun dizileri sırasıyla saydam güneş pilleri ve radyal bağlantılı fotovoltaiklerde potansiyel kullanımları hedeflenerek başarıyla üretilmiştir. Yöntemimiz maske kopyalama gerektirmediğinden, geleneksel litografik yöntemlere göre daha az işlem adımı sunar ve ayrıca farklı uygulamalara kolayca adapte edilebilir.
Özet (Çeviri)
Laser-induced three-dimensional (3D) structuring of silicon is a highly desired technology as silicon drives the semiconductor industry with its wide range of applications in solar cells, telecommunications, microelectronics, integrated photonics, etc. Structuring of silicon for such applications is typically performed by lithographic pattern production and pattern transfer via plasma etching, reactive ion etching, or chemical etching. However, conventional lithography methods are limited to the surface of the silicon and do not allow direct fabrication of 3D structures buried deep inside the silicon. Novel laser-based methods are emerging to fabricate 3D subsurface functional elements in silicon. The 3D structuring of silicon by laser requires high peak intensity, short-pulsed lasers that can induce modification in the silicon by exploiting nonlinear photon absorption. Until recently, laser-induced subsurface modification of the silicon without damaging the surface had been unsuccessful. In this thesis, highly controlled surface and subsurface modifications are presented in crystalline silicon (c-Si) using a custom-built nanosecond pulsed infrared laser. To reveal true 3D structures, laser-modified parts are etched in a highly selective chemical solution. Our novel approach is successfully implemented to fabricate 3D microhole arrays inside the c-Si wafer, and 3D micropillar arrays on the surface of the c-Si wafer, for potential applications in transparent solar cells and radial junction photovoltaics, respectively. Since our method does not require mask copying, it offers fewer processing steps than traditional lithographic methods and can be easily adjusted to different applications.