Sodyum bor hidrürden hidrojen eldesi
Hydrogen production from sodium borohydride solution
- Tez No: 181940
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma son yıllarda hidrojen depolama kaynağı olarak görülen sodyum borhidrürün, hem suyun elektrolizine hem de kendi çözeltisinin hidrolizine, farklışekillerde oluşturulan elektriksel alanın etkinliliği incelendi. Üç farklı doğru akımlaoluşturulan elektriksel alanın varlığında aynı anda hem suyun elektrolizi hem desodyum bor hidrür'ün hızlandığı anot ve katotta çıkan gaz hacimlerinin ölçülmesiylebelirlendi. Düşük voltajlarla oluşturulan elektriksel alanın varlığındaH 2 (anot ) oranı 20 civarında iken yüksek voltajlarla oluşturulan elektrikselH 2 (katot )alanın varlığında ise bu oran 5 civarında kalmaktadır.Diğer taraftan çok seyreltik sodyum bor hidrür'ün varlığında 3-5 volt DCvoltajla oluşturulan elektriksel alanla sodyum bor hidrür'ün, suyun elektrolizinihızlandırdığını ve kendisinin de hidroliz olduğu belirlenmiştir. Fakat aynı sodyumbor hidrür çözeltisinde %2 gibi bir NaOH varlığı, sodyum bor hidrür'ün hidroliziniyavaşlatırken, suyun elektrolizini artırmaktadır.Alternatif akım varlığında oluşturulan elektriksel alanın sadece kare dalga tipininsodyum bor hidrür'ün hidrolizini hızlandırdığı belirlendi. Farklı konsantrasyonlarasahip sodyum bor hidrür çözeltisine kare dalga ile oluşturulan elektriksel alankonsantrasyonun artmasıyla hidrolizi de artırdı. Farklı sıcaklar varlığında ise karedalga varlığında sodyum bor hidrür'ün bozunması sıcaklığın artmasıyla arttığıbelirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate effects of different electric fieldconditions on electrolyze of either water or sodium borohydride which have recentlybeen used as a storage hydrogen material. Electrolysis of water and hydrolyses ofsodium borohydride were determined at three electrical fields by measuringhydrogen gas volume generated at anode and cathode. While H2 (anode) / H2Cathode ratio was 20 in electrical field which generated by low voltage, the ratio is 5in the electrical field generated by high voltage.On the other hand, presence of diluted sodium borohydride solution acceleratedthe hydrolysis of water at the electrical field generated by 3-5 volt Direct Current andit is also hydrolyzed itself. But when we added 2% NaOH to the same solution,hydrolysis of sodium borohydride was decelerated and hydrolysis of water wasaccelerated.At alternative current conditions, it is only square wave accelerate the hydrolysis ofsodium borohydride. Hydrolysis of sodium borohydride was accelerated byincreasing of its concentration in square electric area condition. Hydrolysis was alsoaffected with temperature changes and it was accelerated by heat.