Sodyum bor hidrürden hidrojen eldesinde kullanılan farklı çözücü ortamların etkinliğinin veri zarflama analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of different solvent media used in the production of hydrogen from sodium borohydride by data envelopment analysis method
- Tez No: 882761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAYSAL, PROF. DR. AYHAN ABDULLAH CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde fosil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi ve çevreye verdikleri zararlardan dolayı alternatif enerji kaynaklarına olan ilgi artmıştır. Bol miktarda oluşu, enerji değeri yüksek, çevreci ve temiz olması gibi sebeplerden hidrojen enerjisi iyi bir alternatif konumundadır. Bu çalışmada sodyum bor hidrürden yeşil sentez yoluyla hidrojen üretim deneylerinin performans analizi Veri Zarflama Analizi ile yapılmıştır. Veri Zarflama Analizi (VZA), ürettikleri mal ve hizmet açısından birbirine benzeyen karar verme birimlerinin (KVB) göreli etkinliklerinin ölçülmesi amacıyla geliştirilmiş parametresiz bir etkinlik yöntemidir. Analiz yöntemi olarak girdi odaklı CCR modeli kullanılmıştır. Analizde girdi olarak NaOH, katalizör ve Sodyum bor hidrür miktarları alınırken çıktı olarak ise hidrojen üretim hızı alınmıştır. Analizler su, su-etanol ve metanol ortamları için ayrı ayrı yapılmıştır. Analiz sonucunda çıkan bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, interest in alternative energy sources has increased due to the rapid depletion of fossil energy sources and the damage they cause to the environment. Hydrogen energy is a good alternative due to its abundant availability, high energy value, environmentally friendly and clean. In this study, the performance analysis of hydrogen production experiments by green synthesis from sodium boron hydride was carried out by Data Envelopment Analysis. Data Envelopment Analysis (DEA) is a non- parametric efficiency method developed to measure the relative efficiencies of decision-making units (DMUs) that are similar to each other in terms of the goods and services they produce. Input-oriented CCR was used as the analysis method. In the analysis, NaOH, catalyst and sodium boron hydride quantities are taken as inputs and hydrogen generation rate is taken as output. The analyses were performed separately for water, water-ethanol and methanol media. The results of the analyses are discussed.