Ultrasonik yüzey dalgaları-Schmidt yöntemi yardımıyla beton dayanımının bulunması
Discovery of normal concret's strenght with using surface wave-Schmidt method
- Tez No: 181956
- Danışmanlar: Y.DOÇ. PAKİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, direkt, direkt olmayan ve yarı direkt UPV (Ultrasonic PulseVelocity) ölçümlerini karşılaştırmak için, küp basınç dayanımları 18.8 ile 79.9 MPaarasında değişen, farklı karışımlara sahip, boyutları 30 Ã 30 Ã 25 cm3 olan toplan 30beton blok üzerinde deneysel bir inceleme yapıldı. İstatistiksel analizler kullanılarakdirekt UPV, beton döküm yönünde ve beton düküm yönüne dik doğrultuda direktolmayan UPV ve yarı direkt UPV ölçümleri arasında korelasyonlar yapıldı.İstatistiksel analizler sonucunda, ortalama direkt UPV değerinin, beton dökümyönündeki direkt olmayan UPV' den % 9, yatay yöndeki direkt olmayan UPV' den% 4 ve yarı direkt UPV' den % 4 kadar daha büyük olduğu ortaya çıkmıştır. Yatayyönde direkt olmayan UPV değerinin, döküm yönündeki değerden % 5 daha büyükolduğu bulundu. Böylece, bu çalışmada elde edilen regresyon denklemleriyle, direktolmayan veya yarı direkt UPV' yi, direkt UPV' ye dönüştürerek, Schmidt çekicisayısı ve direkt UPV' li regresyon modellerinden herhangi birisi betonun basınçdayanımının bulunmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
An experimental study was conducted to compare direct, indirect and semidirect UPV measurements on the total 30 concrete blocks with 30 Ã 30 Ã 25 cm3 sizehaving the different mix batches and the cube compressive strength grades varyingbetween 18.8 and 79.9 MPa. The correlations were established between the directUPV and indirect UPV on the concrete casting direction as well as on the horizontaldirection and semi direct UPV measurements by using the statistical analysis. Thestatistical analysis revealed that the average value of direct UPV is 9 %, 4 %, and 4% higher than the average values of indirect UPV on the casting direction, indirectUPV on the horizontal direction and semi direct UPV, respectively. The averagevalue of indirect UPV on the horizontal direction was found 5 % higher than that ofthe casting direction. Thus, by converting indirect or semi direct UPV to direct UPVwith using the regression equations obtained in this study, any regression modelswith Schmidt rebound number and direct UPV can be used to predict compressivestrength of concrete.