Piezoelektrik katmanlı öngerilmeli sistemlerde yüzey ve lamb dalgalarının dispersiyonu
Near surface and lamb wave dispersion in the piezoelectric layered pre-stressed systems
  1. Tez No: 442586
  2. Yazar: İLKAY KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SEZER, PROF. DR. AKBEROV SURKHAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Öngerilmeli piezoelektrik katman ve öngerilmeli yarıdüzlemden oluşan bir sistemde piezoelektriklik özelliğinin, piezoelektrik katmanın polarizasyon doğrultusunun ve sistem bileşenlerindeki öngerilmelerin yüzey dalgalarının dispersiyonuna etkileri araştırılmıştır. Ayrıca iki öngerilmeli piezoelektrik dış katman ve bir öngerilmeli metal dış katmandan oluşan sandviç plakta piezoelektriklik özelliğinin, öngerilmelerin ve katmanlar arasında ideal olmayan temas koşullarının simetrik ve asimetrik mod Lamb dalgalarının dispersiyonuna etkileri araştırılmıştır. Çalışmalar parçalı homojen cisim modeli çerçevesinde öngerilmeli ortamlarda üç boyutlu doğrusallaştırılmış elastik dalga teorisi ve doğrusal piezoelektriklik teorisi kullanılarak düzlem şekil değiştirme durumunda yapılmaktadır. Metal yarıdüzlem malzemesinin elastiklik bağıntıları üçüncü derece elastik sabitleri içeren Murnaghan potansiyeli ile verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of the piezoelectricity and polarization direction of the piezoelectric layer and initial stresses of the constituents of the system on the near-surface waves dispersion are investigated in a system consisting of a pre-stressed piezoelectric covering layer and a pre-stressed metal half-plane. In addition the effects of the piezoelectricity, initial stresses and imperfectness of the contact conditions between the layers on the extensional and flexural Lamb waves dispersion are investigated in a sandwich plate consisting of two pre-stressed piezoelectric face layers and a pre-stressed metal elastic core layer. The studies are carried out within the scope of the piecewise homogeneous body model by utilizing the three-dimensional linearized theory of the elastic waves and linear theory of piezoelectricity in initially stressed bodies in the plane strain state. The elasticity relations of the metal half-plane material are described by the Murnaghan potential including third order elastic constants.