İstanbul'un bir kısım içme ve kullanma sularının bakteriyoloji yönünden araştırılması
  1. Tez No: 18197
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAMASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-51- OZET Bu çalışmada İstanbul'un su kaynakları, arıtma tesislerinin çıkış suları, şebeke suları ve özel kuyu suları bakteriyoloji,, kim - ya ve fizik kirlilikleri açısından incelenmiştir.Bakteriyoloji yö nünden yapılan çalışmada herbir örnekteki koliform bakteri sayısı^ dışkı karıştığının delili olan Escherichia coli ve insan dışkı kirlenmelerinfiözgü bir gösterge olan (sorbitolu fermente eden)Bi- f idobacterium mevcudiyeti araştırılmıştır. Bakteriyoloji yönünden incelenen 4 baraj suyu örneğinde ko liform bakteri sayısı 75-II00 arasında olup bir örnekte ( Büyük- çekmece baraj suyu ) dışkı kaynaklı Escherichia coli ile insan dışkı kirlenmelerine özgü bir gösterge olan (sorbitolu fermente e- den) Bifidobacterium üretilmiştir. Ayrıca Terkos baraj suyunda or ganik madde miktarı 3,5 mg/l'nin üzerinde olduğu Ömerli ve Büyük- çekmece baraj sularında nitrit bulunduğu tesbit edilmiştir. İki arıtma tesisi çıkışından alınan örneklerde bakteri üre- memiş tir.Kağıthane arıtma tesisi çıkışından alınan örnekte orga nik madde miktarı 3,5 mg/l'nin üzerinde tesbit edilmiştir. Şebeke sularından alınan llo su örneğinin % 5 ' inde koliform bakteri, % 3'unde dışkı kaynıklı Escherichia coli ve % l'inde in san dışkı kirlenmelerine özgü bir gösterge olan (sorbitolu fer mente eden ) Bifidobacterium üretilmiştir.Kimya incelemelerinin % 36'sinda organik madde miktarı standartların üzerinde, % İ8'in- de amonyak, % 23'ünde nitrit pozitif olarak buluunmuştur.-52- Toplara 44 özel kuyu su örneğinin % 93 'ünde koliform bakteri, % 59'ünda dışkı kaynaklı Escherichia coli,% 20'sında insan dışkı kirlenmesinin göstergesi olan (sorbitolu fermente eden) Bifidobac terium üretilmiştir.Kimya incelemelerinin soeHicĞnİ&fföPsinde organik madde ve % 2o'sinde toplam sertlik (standartlarının üzerinde),% 79' unda nitrit pozitif olarak bulunmuştur. Sonuçlar içme ve kullanma sularının halk sağlığı açısından bü yük bir tehlike taşıtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study consists of bacteriological investigation on water sources, water refinery samples^network naters and priva te fountains of Istanbul in aspect of chemical and physical pol lution. Bacteriological aspect of this study aims to determine the presence of Escherichia coli,Bifidobacterium(f ermantates sorbito), which is an indicator of human feces mixture and the guantity of coliform bacteria in every samples taken. After the bacteriological study of 4 water samples of.4 dams the guantity of colifor» is determined as between 75-f &oa# by one sample(water of Büyükçekmece)Escherichia coli, which is deriving of feces and Bifidobacterium (f ermantates _ sbebifo )# which is an indicator of the human feces mixture, has been deve loped. Additionally in the water of Terkos das guantity of orga nic substances has been fixed as over 3,5 ng/1 and in waters of Ömerli and Büyükçekmece dams nitrit presence has been deter mined. By samples of 2 water refineries it has not been possibi- le to develop bacteria. By the sample of Kağıthane water cefi* nery the guantity of organic substances has been determined as over 3,5 mg/1. By Ho samples taken from water network % 5 coliform bac teria, % 3 Escherichia coli (deriving of feces), and Bifidobacte rium (f ermantates sorbito) »which; is an indicator of human fe - ces mixture,has been developed. % 36 of chemical researches has i ad iindicated that the guantity of organic substances are over the standarts,by %18 ammoffo and by % 23 nitrit is determined as positiv. In total by water samples taken from 44 fountains %33 of them coliform bacteria, % 59 Escherichia coli (deriving of fe ces) and % 20 of them Bifidobacterium (f ermantates sorbite), which is an indicator of human feces mixture, has been develo ped. By the % 7 of the chemical researches organic substances, by % 20 total hardness (over the standarts) and by % 79 nit rit is determined as positiv. liue-^esaLts- indicate- that using and dr inking waters- con sist of great danger in aspect of people's health.