Yenidoğan ve prematüre servislerinde hastane infeksiyonları
  1. Tez No: 18196
  2. Yazar: BANAFSHEH EBRAHİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SAMASTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
39 ÖZET İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadm-Doğum Kliniği'ne bağlı Yenidoğan ve Prematüre servisinde, hastane infeksiyonlarma sebep olan etkenler ve bunların antibiyotiklere duyarlığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda serviste görev alan kişiler ve yatan bebeklerden, serviste kullanılan çeşitli malzeme ve eşyadan alman muayene maddeleri incelenerek, Gram pozitif koklardan S.aureus, Gram nöjai'f ' çomakçıklardan ise Enterobacter cinsi ve P.aeruginosa'ya diğer mikroplar arasında daha fazla rastlanmıştır. S.aureus'un en çok servisteki görevlilerden ve yatan bebeklerden alman muayene maddelerinden elde edilmesine karşılık; serviste kullanılan malzeme, alet, eşya, örtü ve benzeri eşyalardan ayırt edilen mikroplar arasında Gram negatif bakterilerin daha yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bütün Gram negatif çomakçıklar arasında Enterobacter cinsi kökenlerin sayısının en fazla olduğu görülmüştür. Patojen olabilen bu kökenlerin antibiyogramları yapıldığındaise yenidoğan ve prematüre bebeklerden ayırt edilen hiç bir bakteri çeşidinin antibiyotiklere tam olarak duyarlı olmadıkları, buna karşılık, serviste görevli kişilerden ayrılan patojen kökenlerin, sadece birkaç antibiyotiğe duyarlı oldukları ortaya çıkmıştır. Böylece dirençli bakterilerin tedavisindeki güçlükler açıkça gözler önüne serilerek, hastane infeksiyonlarmm önlenmesinin, tedaviden daha önemli olduğu gerçeği bir kez daha gündeme getirilmiş ve hastane ortamında (özellikle yenidoğan ve prematüre servislerinde) temizlik konusunun ve mikropsuz çalışma ilkelerinin yerine getirilmesi önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY At the section of prematüre and new-born connected with Gynecology Clinic of Medical Faculty of Cerrahpaşa in University of Istanbul The factors that cause hospital infections and their sensitiveness to antibiotics has been investigated. The samples taken from babies, section has been examined. The amount of S.aureus as Gram (+) cocci, Enterobacter spp. and P. aeruginosa has been found much more than the other microorganisms. S.aureus has been obtained mostly from the examination substances taken from the section personnels. But it has been determined that, higher amount of Gram(-) microorganism; lias been found at the equipments, materials and instruments used in the section. Among all Gram (-) analyzed it has been seen that, the amount of Enterobacter roads was much more than the others. In the case of antibiogram of the.se pathogenic microorganism > it has appeared that not even one of microorganisms taken from new-born ' and premature babies were sensitive to antibiotics completly. But pathogenic microorganisms taken from the section personnels was sensitive to only a few antibiotics, it this way, troblesiu treatment of resistans bacteria has been come to light and it has been realized that prevention °f hospital infection is more important than the treatment. Also, the importance of purification and principles of germless working in hospital (especially in the section of new-born and prematüre) has been emphasized.