Sonlu elemanlar metodu ile yapıların model güncellemesi özelliklerinin incelenmesi
Considering the properties of the structural model updating with finite elements methods
  1. Tez No: 181980
  2. Yazar: SEZEN ÇELİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZER KASIMZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, sonlu elemanlar metodu kullanılarak model güncellemesi özellikleriincelenmiştir. Model güncellemesinde kullanılan teknikler ve işleyiş aşamaları elealınmıştır. Model güncellemesinde kullanılan metotlar farklı kaynaklara göreincelenmiştir. İlk olarak güncelleme için parametreler araştırılmış (Bölüm 2), dahasonra güncelleme metotları üç bölüm halinde ele alınmıştır. Bunlar, modal veriyikullanan direkt metotlar (Bölüm 3), modal veriyi kullanan iterasyon metotları (Bölüm4) ve frekans alanını kullanan metotlardır (Bölüm 5). 3. Bölüm'de Lagrange ÇarpanıMetodu ve Kontrol Teorisi Metotları ile Lanczos Altküme Metodu ve ModalHessenberg Metodu incelenmiştir. 4. Bölüm'de MAC matrisinin hesaplanması, PenaltıFonksiyonu Metotları, Minimum Değişim Metotları, İki Düzeyli Gauss-NewtonMetodu, Sarsım Sınır Koşulu Testi ve Modal Ölçek Faktörü (MSF) incelenmiştir. 5.Bölüm'de Denklem ve Çıktı Hata Metotları, Frekans Alan Filtreleri ve SEREP Metoduile FRF Sentezi ele alınmıştır. Model güncellemesi için örnek yapılmıştır. Bu amaçlabetonarme çerçeve taşıyıcı sistemli bir konut binası örnek olarak ele alınmıştır (Bölüm6). Yapıda yapılan deneysel ölçümlerle dinamik parametreleri elde edilmiştir. Yapınınsayısal modelindeki dinamik karakteristikler uygun deneysel karakteristiklerle çakışarakyapının parametreleri yenilenmiş, böylelikle mevcut yapı parametreleri elde edilerekdurumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the properties of the model updating have been examined by usingfinite elements method. The techniques which are used in model updating and theirprocess steps is considered. The methods used in the model updating have beeninvestigated with respect to different references. First of all the parameters have beeninvestigated for updating (Chapter 2), and then the updating methods considered as inthree chapters. These are , Direct Methods Using Modal Data (Chapter 3), IterativeMethods Using Modal Data (Chapter 4) and Methods Using Frequency Domain Data(Chapter 5). Lagrange Multiplier Methods, Methods from Control Theory, LanczosSubspace Method and also Modal Hessenberg Method have been considered in Chapter3. The computation of MAC matrix, Penalty Functions Methods, Minimum VarianceMethods, Two Level Gauss-Newton Methods and Perturbed Boundary Condition Test,Modal Scale Factor (MSF) have been investigated in Chapter 4. In Chapter 5, Equationand Output Error Formulations, Frequency Domain Filters and SEREP Methods andFRF Syntesis have been examined. An example have been made for model updating.For this aim, a residential building with reinforced concrete frame load-bearing systemhas been approached as an example in Chapter 6. The dynamic parameters have beenobtained with experimental measurement made in the structure. By coinciding thedynamic characteristics are at analytic model of the sturture with correspondingexperimental characteristics, the parameters have been upgrated, and so the presentstructure?s parameters have been obtained and the situation have been utilized.