Dynamic visualization of geographic networks using surface deformations
Coğrafi ağ verilerinin yüzey deformasyonları ile dinamik görselleştirilmesi
- Tez No: 181991
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BALCISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Coğrafi bilgi görselleştirmesi teknikleri oldukça uzun bir süreçte geliştirilen geniş birçeşitliliğe sahiptir. Bilinen tekniklerin çoğu az boyutlu coğrafi verilerin görselleştirmesi içinyetkin olsalar da, çok boyutlu verilerin coğrafi bağlam içerisinde görselleştirilmesine dairoldukça az sayıda metod önerilmiştir. Bu tez, coğrafi bileşenleri olan ve zamana bağlı değişenağ verilerinin coğrafi çerçeve içerisinde görselleştirilmesi problemini araştırmaktadır. Tezinsonucu olarak önerilen görselleştirme sistemi, verinin niteliksel özelliklerini görselleştirmekiçin çok boyutlu veri görselleştirmesi teknikleri ile harita görselleştirmesi tekniklerini birarada kullanırken, istatistiksel nicel değerlerin incelenmesi için çubuk ve yay gibi klasik ağgörselleştirmesi tekniklerini kullanmaktadır. Ortaya çıkan görselleştirme sistemi veriiçerisindeki uzaysal olmayan bileşenlerin uzaysal bileşenlere göre değişiminin algılanmasınayardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Visualization techniques for geographic data show vast variations which are well-developedover centuries. While most of the known techniques are sound for low dimensional data sets,few techniques exist for visualization of high dimensional data within the geographicframework. This thesis investigates visualization of temporal, high dimensional network datawithin the geographic context. The resulting visualization system employs networkvisualization techniques in conjunction with cartographic visualization methods for providinga qualitative feel for the data, while conventional methods are employed for detailedexamination. In turn, the visualization facilitates comprehension of non-spatial variables withrespect to the geographic context.