Solucan ve Karaizopot (Porcellio laevis) gübresi uygulamalarının baş salata (Lactuca sativa Var. Capitata cv. Wismar)'da fide gelişimi ve verime etkileri
Effect of vermicompost and isopod (Porcellio laevis) fertilizers on growth characteristics of its seedlings and yield of lettuce (lactuca sativa var. Capitata cv. Wismar)
  1. Tez No: 575783
  2. Yazar: HİLAL DİNÇSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, baş salatada (Lactuca sativa var. capitata cv. Wismar) fide ve bitki yetiştirme ortamına farklı oranlarda solucan ve karaizopot gübre ilavesinin çıkış, fide kalitesi, morfolojik karakterler, besin içeriği ve verim üzerine etkisini değerlendirmek için yürütülmüştür. Bu amaçla fide yetiştirme ortamı olarak her bir gübreyi %1, 5, 10 ve 20 oranlarında içeren 10 farklı [bahçe toprağı (kontrol) ve torf dahil], bitki yetiştirme ortamı olarak da 9 farklı [bahçe toprağı (kontrol)] karışım kullanılmıştır. Çıkış ve fide özellikleriyle ilişkili sonuçlara göre uygulamalar arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli değildi. Bununla birlikte yaprak sayısı, fide yaş kuru ağırlığı ve yaş kök ağırlığı tüm karışımlarda kontrolden daha yüksek ya da eşitti. Bitki toplam ve baş ağırlığı kontrolde 59,53 ve 56,66 gram (sırasıyla) iken, en yüksek değerler, 154,33 ve 150,66 gram ile %20 vermikompost içeren karışımdan elde edilmiş (sırasıyla) ve bunu karaizopot (%20) izlemiştir. Tüm karışımların C vitamini, klorofil (SPAD) ve fenolik madde içeriği kontrolden daha yüksek bulunurken, nitrat bakımından önemli farklılık tespit edilmemiştir. Literatürde fide ve sebze üretiminde izopot gübresinden faydalanımla ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu araştırmayla izopot gübresinin fide ve bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılabileceği ya da ortama eklenebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried to evaluate the effects of the addition vermicompost and terrestrial isopod fertilizer in different ratio to seedling and plant growing media on the emergence, seedling quality, morpohological characters, nutrient content and yield of lettuce (Lactuca sativa var. capitata cv. Wismar). By this purpose, 10 different mixtures containing 1, 5, 10 and 20 % of each fertilizers [including garden soil (control) and peat] as seedling growth media, and 9 different mixtures [garden soil (control)] as plant growth media were used. According to results related to emergence and seedling properties, the differences among applications were not significantly important. However, the leaf number, fresh-dry seedling weight, and fresh root weight of seedling in all mixtures were equal or higher than control. While the total weight and head weight of control plant was 59,53 g and 56,66 g (respectively), the highest values was obtained from the mixtures containing 20% vermicompost with 154,33 g and 150,66 g and this followed by terrestrial isopod (20%). While vitamin C, chlorophyll (SPAD) and phenolic content of all mixtures were higher than control, there were no significant differences in nitrate. In literature, there is not enough information dealing with utilization of terrestrial isopod fertilizer in the production of seedling and vegetables. By this research, it has been demonstrated that it could be used or added to media as a seedling and plant growing media.