Tekirdağ'da üç farklı ısopod (Crustacea; Isopoda; Oniscidea) türünün (Porcellio laevis, Porcellio dilatatus ve Armadillo officinalis) mevsim ilişkili mikrohabitat tercihlerinin incelenmesi
Investigation of season-related microhabitat selection patterns of three isopod (Crustacea; Isopoda; Oniscidea) species (Porcellio laevis, Porcellio dilatatus and Armadillo officinalis) in Tekirdağ province
- Tez No: 576058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE ZERRİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada karasal isopod türlerinden olan Porcellio laevis Latreille, 1804, Porcellio dilatatus Brandt, 1833 ve Armadillo officinalis Dumeril, 1816 türlerinin mikrohabitatlarıyla ilişkilerinin irdelenmesi ve üç türün farklı mikrohabitatlarda görülme sıklıkları saptanarak türlerin ekolojik tercihlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; Tekirdağ'da birbirinden farklı mikrohabitatları bir arada barındıran bir alanda gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 10 dönümlük bir alanda bulunan koyun ağılı, inek ahırı, tavuk ve tavşan kümesi ve sera alanları civarında veya dâhilinde değişik büyüklüklerde ve konumlarda odaklar hazırlanmıştır. Bu odaklar, nokturnal olan isopodların gündüzleri altında saklanmaları için Doğal (taş, tahta ve gübre) ve Yapay (plastik, kiremit, metal, gaz beton ve strafor) malzemelerden oluşturulmuştur. Birey sayıları ayda bir kez olmak üzere 12 ay boyunca, Nisan 2016–Mart 2017 tarihleri arasında, kontrol edilerek kaydedilmiştir. Denemelerin yapıldığı alanda odak noktalarında en fazla karşılaşılan tür Porcellio dilatatus iken Armadillo officinalis'in ise üç tür arasında en az populasyon yoğunluğuna sahip tür olduğu görülmüştür. Sıcaklığın ve bağıl nem miktarının Porcellio laevis, Porcellio dilatatus ve Armadillo officinalis populasyon yoğunluklarını farklı etkilediği görülmüştür. Üç isopod türünün her bir odaktaki dağılımı homojen olmamakla birlikte, odaklardaki populasyon yoğunluklarının da farklılık gösterdiği gözlenmiştir. Üç türden Armadillo officinalis türü yapay malzemelerden oluşan odak noktalarını diğer türlere göre çok daha yüksek oranda tercih etmiştir. Bu çalışma isopod türlerinin her birinin mevsim ilişkili olarak farklı mikrohabitat tercihlerinin olduğu sonucunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the investigation of the relationship between the terrestrial isopods Porcellio laevis Latreille, 1804, Porcellio dilatatus Brandt, 1833 and Armadillo officinalis Dumeril, 1816 and their microhabitats, and to reveal the ecological preferences of the species by determining the population frequency of the three species in different microhabitats. The study was carried out in an area in Tekirdağ which enclosed different microhabitats. Several control points were formed with different sizes and at different locations inside or around sheepfold, barn, poultry house and greenhouse. These control points were formed by Natural (stone, wood, fertilizer) and Artificial (plastic material, tile, metal, gas concrete, plastic foam) for the nocturnal isopods to hide under. These control points were checked and the number of the individuals of each species were recorded once in each of 12 months, April 2016–March 2017. It was observed that Porcellio dilatatus was the most populated and Armadillo officinalis was the least populated species in the control points. It was also observed that the temperature and the relative humidity affected the population densities to different extents. It was observed that the three isopod species were not distributed uniformly, as well as the population densities in the control points were varied. Armadillo officinalis preferred to populate the control points made with artificial materials with a much bigger ratio than the other two species. The results support the conclusion that three isopod species have different seasonal microhabitat preferences.