UV-C ışın stresinin sera şartlarında yetiştirilen fasulye (Phaseolus vulgaris l. cv. atlanta) üzerinde bazı morfolojik ve fizyolojik etkilerinin araştırılması
A Study on the morphological and physiological effects of the stress of the uv-c rays on the greenhouse beans (Phaseolus vulgaris l. cv. atlanta)
- Tez No: 182010
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEŞİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, Denizli iklim şartlarında ekolojik olarak yetiştirilebilen Atlanta tipi fasulye(Phaseolus vulgaris L. cv. Atlanta) endüstriyel bitkisi, otomasyonu yapılmış bir sera modelindeyetiştirilmiş ve oluşturulan UV-C stresinin bitki üzerinde meydana getirdiği morfolojik ve fizyolojiketkiler araştırılmıştır.Bitkiler 14 gün boyunca sera şartlarında yetiştirilip, morfolojik olarak kök uzunluğu ve fideyüksekliği ölçülmüş, yapraklardaki element miktarı ve yaprakların tüy yapısı SEM ile analiz edilerekbelirlenmiştir. Fizyolojik olarak, 14 gün sonunda yapraklardaki klorofil a, b ve toplam klorofilmiktarları UV spektrofotometre cihazı vasıtasıyla ölçülmüştür.Veriler değerlendirildiğinde; UV-C ışınının morfolojik olarak kök uzunluğunu artırdığı, fideyüksekliğini azalttığı, gövdeyi kalınlaştırdığı, yaprakları sarartarak yaprak ayası alanını küçülttüğügözlenmiştir. UV-C ışınının fide yüksekliğine tohumların ekiminden sonraki 8. günde önemli etkisiolduğu görülmüştür. UV-C etkisinin, yapraklardaki element miktarını da değiştirdiği, yapraklardaepidermal tüy sayısının artmasına ve tüylerin yapısının bozulmasına neden olduğu bulunmuştur.Fizyolojik olarak ise yapraklardaki klorofil a, b ve toplam klorofil miktarını azaltıcı bir etki yaptığıhesaplanmıştır. Bu azaltıcı etkinin özellikle klorofil b miktarı üzerinde daha çok olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we have studied the morphological and physiological effects of the stress ofthe UV-C rays on the industrial Atlanta type beans (Phaseolus vulgaris L. cv. Atlanta). That wasraised in an automated greenhouse with the ecological conditions of Denizli.The plants were grown in the greenhouse for 14 days. After which their root lenghts andseedling heights were measured morphologic in; the amount of elements in their leaves and featherstructure in their leaves were analyzed with on SEM. Physiologically at the end of the 14 days,chlorophyll a, b and the total chlorophyll were measured with the UV spectrophotometer.When the data were interpreted, it was seen that UV-C rays morphologically extended thelenght of the root, reduced the height of the seedling, thickened the body, made the leaves yellowerand reduced the areal size of the leaves. The effect of the UV-C ray on the height of the seedlingwas seen to be greatest on the eighth day. It was also observed that the UV-C ray changed theamount of the elements in the leaves and increased the epidermal feather of the leaves as well asdamaging their structure. Physiologically, it was calculated that it decreased the amount ofchlorophyll a, b and total chlorophyll. It was found that this reducing effect was most effectiveparticularly on chlorophyll b.