Glutatyon ve glutatyon ile ilgili enzimlerin zehirsizleştirmedeki rollerinin karaciğer hücre fraksiyonlarında incelenmesi
- Tez No: 18205
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLÇİN TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
41 ÖZET Çalışmamızda, yüksek dozlarda karaciğer hasarı oluşturan parasetamolün, farelerin karaciğer mikrozom fraksiyonunda, lipit peroksit düzeyleri, glutatyon transferaz (GST) ve. glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri üzerine etkisi, in vivo ve in vitro koşullarda incelendi. Akut parasetamol uygulanan (500 mg/kg,i.p.) farelerde, 6 saat sonra, total karaciğer homojenatlarmda glutatyon (GSH) düzeyleri azaldı, lipit peroksit düzeyleri ise arttı. Ayrıca, sitozolik GST aktivitesinin azaldığı, GSH-Px aktivitesinin ise değişmediği saptandı. Buna karşılık parasetamol uygulamasından sonra, karaciğer mikrozomal lipit peroksit düzeylerinde azalma, GST ve GST'nin GSH-Px aktivitesinde ise bir artış bulundu. İn vitro deneylerimiz ise, parasetamol 'ün mikrozomal lipit peroksit düzeylerini ve GST aktivitesini arttırdığını, buna karşılık, parasetamolün ana metaboliti olan N-asetil-P- kinonimin (NAPQI)'nin ise tam tersine mikrozomal lipit peroksit düzeylerinde ve GST aktivitesinde azalma oluşturduğunu gösterdi. Buna göre, parasetamolün karaciğere toksik etkisinde, a) Mikrozomlarda lipit peroksidasyonunun uyarılmasında parasetamolün mikrozomal metabolizmasının önemli bir rol oynadığı, buna karşılık, ana metabolit NAPQI'mn lipit peroksidasyonunu uyarmada bir katkısı olmadığı,42 b) Mikrozomal lipit peroksit düzeylerindeki artışa, mikrozomal GST aktivitesindeki artışın eşlik ettiği ve enzim aktivitesindeki bu artışın mikrozoraları lipit. peroksidasyonuna karşı korumada bir rolü olabileceği, c) Mikrozomal serbest radikal redüktaz aktivitesinin ise, parasetamol ve metabolitleri tarafından olumsuz yönde etkilendiği ve mikrozomal lipit peroksidasyonunu engellemede etkili bir faktör olmadığı sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In our study, the effects of paracetamol which causes liver injury at. high doses, on lipid peroxide levels, glutathione transferase (GST) and glutathione peroxidase (GSH- Px) enzyme activities in liver microsomal fraction of mice were investigated both in vivo and in vitro. Glutathione levels were found decreased and lipid peroxide levels were increased in mice 6 hours after acute paracetamol treatment (500 mg/kg, i.p.). Furthermore, it has been determined that cytosolic GST activity was decreased and GSH-Px activity remained unchanged. On the other hand, a decrease in liver microsomal lipid peroxide levels and an increase in GST activity and GSH-Px have been observed. İn vitro studies have shown that, paracetamol has caused lipid peroxide levels and GST activity to increase, on the contrary, N-acetyl-p-quinoneimine (NAPQI), main metabolite of paracetamol, has caused a decrease in microsomal lipid peroxide levels and GST activity. According to these results, we have concluded that, a) Microsomal metabolism of paracetamol plays an important role in stimulation of microsomal lipid peroxidation. However, NAPQI does not seem to contribute to the stimulation of44 lipid peroxidation, b) Microsomal lipid peroxide levels are found increased and microsomal GST activity is also found elevated which may- play a role in protecting microsomes from lipid peroxidation, c) Microsomal free radical reductase activity has been affected negatively by paracetamol and its metabolites and it does not appear as an effective factor in preventing microsomal lipid peroxidation.