Analysis of solid-state saturable absorbers and their application to passive q switching of lasers
Katıhal doyabilen soğurucuların analizi ve laserlerin pasif q anahtarlamasındaki uygulamaları
- Tez No: 182085
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPHAN SENNAROĞLU, Y.DOÇ.DR. ALKAN KABAKÇIOĞLU, Y.DOÇ.DR. ALPER KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Cr4+:YAG ve Cr2+:ZnSe kristalleri, sırasıyla 1000 ve 1500 nm civarında çalışan laserlerinpasif Q anahtarlanmasında kullanılabilen katıhal doyabilen soğuruculardır. Bu tezin ilkbölümünde, Cr2+:ZnSe kristalinin doyabilen soğurma özelliklerini incelemek için deneysel vesayısal teknikler kullandık. Özellikle, Cr2+:ZnSe kristalinin kayıp miktarını, yaşam süresini,temel düzey ve uyarılmış düzey soğurma arakesitlerini 1570 ve 1800 nm dalga boylarındaölçtük. Elde edilen değerler, daha önce literatürde yayınlanan sonuçlarla karşılaştırıldı. Tezinikinci bölümünde, Cr4+:YAG katıhal doyabilen soğurucusunun Nd:YVO4 ve Nd:YAGlaserlerinin Q anahtarlamasındaki kullanımını inceledik. Bu çalışmada, 1064 nm dalgaboyunda ve nanosaniye süreli laser darbeleri elde ettik. Ayrıca Q anahtarlamalı Nd:YVO4laserinin darbe tekrar sıklığını ayarlamak için yeni bir yöntem geliştirdik. Bu yöntemde, laserkovuğu içerisinde hareket edebilir bir mercek sayesinde, laser ve pompa ışın demetlerininçakışmasını değiştirerek laserin optik kazancını ve dolayısıyla darbe tekrar sıklığını kontroledebildik. Son olarak, Nd:YVO4 kristalinin 1064 nm'deki ışıma arakesitini, darbe tekrarsıklığı ölçümlerini kullanarak belirledik.
Özet (Çeviri)
Cr4+:YAG and Cr2+:ZnSe are solid-state saturable absorbers which can be used forpassive Q switching of lasers operating near 1000 and 1500 nm, respectively. In the firstpart of the thesis, we employed experimental and numerical techniques to analyze thesaturation characteristics of Cr2+:ZnSe. In particular, ground-state and excited-stateabsorption cross sections, single-pass-loss, and lifetime of the Cr2+: ZnSe saturableabsorber were determined at the wavelengths of 1570 and 1800 nm. The results werecompared with previously reported values in the literature. In the second part of thethesis, the application of the Cr4+:YAG saturable absorbers in the passive Q switching ofNd:YVO4 and a Nd:YAG lasers was experimentally investigated. This resulted in thegeneration of nanosecond laser pulses at the wavelength of 1064nm. In the particularcase of the Nd:YVO4 laser, we developed a technique to adjust and control the pulserepetition rate of the passively Q-switched laser with an intracavity lens. Experimentaldata showing the performance as a function of the pump power and resonatorconfiguration were obtained. Finally, the emission cross section of Nd:YVO4 crystal at1064 nm was determined from the repetition rate data.