General framework to perform sensitivity analysis on markovian queueing and inventory systems
Markov kuyruk ve envanter sistemleri üzerinde duyarlılık analizi
  1. Tez No: 182086
  2. Yazar: EREN BAŞAR ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ KARAESMEN, DOÇ.DR. LERZAN ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde, yüneylem araştırmasının ünemli konularından kuyruk ve envanter yünetimio s o ouzerinde şalıştık. Her iki problemde de amaş; talep ve arz süreşleri arasında ortaya cıkanü cs c uc şüuyumsuzluˇun neden olduˇu kayıpları gidermektir. Uzerinde şalıştıˇımız problemler kuyrukg g c sgve uretim sistemleri denetimini kapsamaktadır. Bu problemlerden üzellikle fiyatlama, girişü o sdenetimi ve stok paylama problemleri uzerinde durduk. Duyarlılık analizinin amacı sis-ütem parametrelerinde meydana gelen deˇişikliklerin en iyi kararlar uzerindeki etkilerinigs üaraştırmak olduˇu işin bir sistemin bu tür deˇişikliklere verdiˇi tepkiyi duyarlılık analizis gc u gs gsayesinde anlayabiliriz. Ayrıca, sistem hakkında kazanılan bu üngürü ceşitli karar desteko ouşssüreşlerinde de kullanılabilir. Duyarlılık analizinin sonuşlarının üneminden ve uzerindeuc c o üyapılan calışma sayısı cok az olduˇundan, bu tezde kuyruk ve envanter denetimi prob-şs ş glemlerinde duyarlılık analizi yapabilmek işin genel bir yapı oluşturmayı hedefledik. Bu yapıc shali hazırda bulunan sonuşları genellediˇi gibi uzerinde durduˇumuz denetim problemlerindec g ü gduyarlılık analizi yapabilmek işin yapısal bir metodoloji sunmaktadır.cv
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on two well-known areas in operations research: queueing and in-ventory management. The objective in both of these problems is to compensate the lossescaused by the mismatches that arise between supply (service) and demand processes. Theclass of problems we concentrate on comprises controlled queueing systems and production/inventory systems modeled by make-to-stock queues. In particular this thesis focuses onthree dynamic control policies: pricing control, admission control and stock rationing. Asthe aim of sensitivity analysis is to understand the effects of changes in system parameterson the optimal solution of a problem, we can understand how systems respond to thesechanges by sensitivity analysis. Moreover, the insight about the system obtained by theresult of sensitivity analysis can be used in the decision procedure. Since there are only afew studies on the effects of the system parameters on the optimal policies and the results ofsensitivity analysis are crucial to understand the behavior of the system when parameterschange, we aim to establish a general framework to perform sensitivity analysis on the opti-mal policies of queueing and inventory control problems. Our framework generalizes severalexisting results on specific models in the literature, and provides a structural methodologyto perform sensitivity analysis for any control problem considered here.iv