Product assortment under customer-driven demand substitution in retail operations
Perakende operasyonlarında müşteri kaynaklı ürün ikamesi varlığında ürün portföyünün belirlenmesi
- Tez No: 182087
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ KARAESMEN, DOÇ.DR. METİN TÜRKAY, Y.DOÇ.DR. SİBEL SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde müşteri kaynaklı urün ikamesi varlığında urün portfüyünün be-us üu g üu ouulirlenmesi ve envanter planlaması problemi incelenmiş ve problem işin birs cmodel geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra, tedarikşi seşimi, raf kısıtlamaları,s s c ckalite ve kapasite aşısından tedarikşi kısıtları gibi perakendeciler işin geşerlic c c colan diğer gerşekşi konular da dikkate alınmıştır. Geliştirilen model ucg cc s s üşfarklı durum işin analiz edilmiştir: (i) determinist talep, tekil dünem du-c s orumu, (ii) determinist talep, coklu dünem durumu, ve (iii) stokastik talep,ş otekil dünem durumu. Her durumda, farklı ikame bedelleri işin ünerilen eno coiyi urün portfüylerinin üzellikleri incelenmiştir. Ayrıca, müşterilerin ikameüu o o s usdavranışlarını ihmal eden, tedarikşi seşimi kararlarını dikkate almayan, ve rafs cckısıtlarını güz ardı eden değiştirilmiş modeller ayrı ayrı analiz edilmiştir. Buo gs s sanalizlerin sonuşlarına güre, müşterilerin ikame davranışlarını ihmal etmenin,c o us sya da tedarikşi seşimi kararlarını dikkate almamanın, veya raf kısıtlarını güzcc oardı etmenin daha düşuk karlı urün portfüylerine neden olduğu gürülmüştür.usü üu o g o u us uBunların yanı sıra, modelin bazı girdi parametreleri işin deneysel calışmalarc şsyapılmıştır. Bu calışmalar sırasında, müşterilerden urün kategorisi ve perak-s şs us üuendeci seşimi ile ilgili ikame davranşları uzerine bilgi toplanmıştır.c s ü sBu tezin en ünemli katkısı, perakende sistemleri işin en kazanşlı urüno c c üuportfüyünü sunan pratik ve esnek bir model geliştirilmesidir.ouu s1
Özet (Çeviri)
The problem of product assortment and inventory planning under custo-mer-driven demand substitution is analyzed and a model for this problem isdeveloped in this thesis. In addition, other realistic issues in a retail contextsuch as supplier selection, shelf space constraints, and poor quality procure-ment are also taken into account. The model is analyzed for three diï¬erentcases: (i) the deterministic demand, single-period case, (ii) the deterministicdemand, multi-period case, and (iii) the stochastic demand, single periodcase. The characteristics of optimal assortment for diï¬erent substitutioncosts is examined for each case. Then, the performance of the modiï¬edmodels, which neglects customers substitution behavior, which excludes sup-plier selection decision, and which ignores shelf space limitations, are an-alyzed separately. The results of the analysis demonstrate that neglectingcustomer-driven substitution or excluding supplier selection or ignoring shelfspace limitations leads to ineï¬cient assortments.Empirical analysis for some of the input parameters of the model is alsoperformed. During this analysis, we gather data on the substitution behaviorof the customers in regard of product categories and retailer choices.The main contribution of this thesis is the development of a practical andï¬exible model for retailer systems which results in optimal assortments interms of total proï¬t of the system.1