Optimization techniques used in logic circuit synthesis and a study of the optimality of synthesis results
Lojik devre sentezinde kullanılan optimizasyon yöntemleri ve sentez sonuçlarının optimalliğinin incelenmesi
- Tez No: 182154
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DERVİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
1960'lardan itibaren tümdevre üretim teknolojisinde yaşanan hızlı gelişme, bir çipüzerine sığdırılabilen transistör sayısını her 1.5 ila 2 yılda bir ikiye katlamış ve devrekarmaşıklıkları kalem kağıda dayalı eski tasarım yöntemleriyle altından kalkılamayacakdüzeye gelmiştir. Bu sıkıntılara paralel olarak, bir donanım tanımlama dilinde yazılmışdavranışsal tanımlamadan yola çıkarak lojik devre sentezi yapabilen yeni elektroniktasarım programları ortaya çıkmıştır.Bu tez çalışması, lojik devrelerin sentezlenmesini ele almakta ve sentez programlarıtarafından kullanılan optimizasyon yöntemlerini incelemektedir. Ayrıca, Verilog dilindeyazılmış örnek bir devre, Spartan-3E FPGA üzerinde gerçeklenmek üzere Xilinxfirmasının ISE 8.2i geliştirme ortamının parçası olan XST sentez programında, değişikoptimizasyon ayarları denenmek suretiyle sentezlenmiştir. Denemeler sonucunda eldeedilen devreler boyut ve maksimum çalışma hızı açılarından birbirleriyle karşılaştırılarakyazılımdaki optimizasyon ayarlarının sentez performansını nasıl etkilediği araştırılmıştır.XST'de mevcut ayarların küçük bir kısmıyla, oluşturulabilecek olası bütünkombinezonlar denenerek sentez işlemi defalarca tekrarlanmış, sonuçta elde edilebilen enhızlı devrenin saat frekansı üst sınırı 186.78 MHz olmuş ve devre FPGA'de 235 dilimlikyer kaplamıştır. Buna karşın en küçük boyutlu devre 214 dilime sığarken, maksimum saatfrekansı ise 160.88 MHz'e gerilemiştir.Yapılan denemeler sonunda, sentez programı ayarlarını otomatik değerlerdebırakmanın her zaman optimal sonuç vermediği de görülmüştür. Tasarım hedeflerinikarşılayan bir devreye otomatik ayarlarda ulaşılamazsa, tasarımcının yazılım ayarlarınıbizzat kendisinin seçmesi gerekmektedir. O durumda dahi, büyük boyutlu tasarımlardasentez sonucu elde edilecek devrenin gerçekten optimal bir devre olduğu garantiedilememekte, bilgi işlem kapasitesinin ve zamanın sınırlı oluşu yüzünden, olası bütüngerçeklemeler arasından evrensel en iyiyi arayıp bulmak imkansız hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
From the 1960s to present day, the rapid pace of development in integrated circuit(IC) manufacturing technology has doubled the number of transistors that can be fitted on achip every 1.5 to 2 years. Circuit complexities have grown far beyond what is manageablewith conventional pen-and-paper based design methods, and new electronic designautomation (EDA) tools have emerged that can synthesize complete circuits from verbalbehavioral descriptions written in a Hardware Description Language (HDL).This thesis focuses on logic circuit synthesis and investigates the optimizationtechniques used by these synthesis tools. A sample circuit written in Verilog HDL has alsobeen implemented on a Spartan-3E field programmable gate array (FPGA) with Xilinx?sISE 8.2i development software, using various different optimization settings in its XSTsynthesis tool. The resulting circuits have been compared in terms of device utilization andmaximum operating speed, in order to find out how optimization settings affect thesynthesis tool?s performance.By trying out all possible combinations of a small subset of the XST settings, severalsynthesis iterations were performed. The fastest implementation that could be achievedoccupied 235 slices on the FPGA and had a maximum clock frequency of 186.78 MHz. Incomparison, the smallest implementation occupied 214 slices, but the clock frequency wasdecreased to 160.88 MHz.Synthesis results have also shown that automatic settings do not always produceoptimal results. Manual adjustments and several design iterations are necessary if theautomatic settings fail to produce a circuit meeting the design objectives, and a betterimplementation is required. Even then, a universally optimal implementation cannot beguaranteed for large designs because computational power and time restrictions prohibit anexhaustive search for the best implementation within all possible implementations.