Further investigations on current differencing buffered amplifier
Akım farkı alan tamponlanmış kuvvetlendirici üzerine çalışmalar
- Tez No: 182155
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ÜMİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Birinci bölüm akım-modunda sinyal işlemenin avantajları ve simülasyonparametreleri ile ilgili bilgi vermektedir.İkinci bölümde yeni bir akım farkı alıcı devre ve bu devreyi baz alan akım farkı alantamponlanmış kuvvetlendirici (CDBA) devresi tanıtılmıştır. Devrelerin şemaları veperformans değerleri verilmiştir. Ayrıca, literatürde yayınlanmış olan diğer CDBAdevreleri ile karşılaştırılması verilmiştir.Bölüm üç kaskadlanabilir akım-modlu çok-fonksiyonlu bir biquad filtre tasarımınıele almaktadır. Sunulan devre sadece iki tane CDBA ile tüm beş filtre transferfonksiyonunu gerçekleştirmektedir. Daha önce yayınlanmış akım-modlu filtreler daha çoksayıda CDBA ve pasif eleman gerektirmektedir. Simülasyon sonuçları ve farklı filtretransfer fonksiyonları verilmiştir.CDBA temelli, elektronik olarak ayarlanabilen sentetik yüzen endüktans devreleridördünce bölümde verilmiştir. İki tasarımda tamamı ile entegre edilebilen topraklanmışkapasite kullanmakta ve elektronik olarak ayarlanabilme özelliği sunmaktadır. Ayrıca,devrelerin empedans boyutlandırma özelliği sayesinde, küçük bir değişiklik ile büyükdeğerli lineer dirençler elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chapter one mentions general information about advantages of current-mode signalprocessing and gives circuit simulation parameters.Chapter two presents a novel current differencer and a new current differencingbuffered amplifier (CDBA) circuit which is based on this current differencer. Circuitschematics and performance results are given. Also, comparison of present study withprevious designs in literature is given.Chapter three introduces a cascadable current-mode (CM) multifunction biquadraticfilter. The proposed circuit realizes all five different filter transfer functions employingonly two CDBAs, while previously reported CM multifunction filters require more CDBAsand more passive component count for the same number of filter transfer functionrealizations. Examples for different filter transfer functions are given along with the resultsof circuit simulations.CDBA-based synthetic floating inductance circuits with electronic tuningproperties are introduced in chapter four. Both configurations implement a groundedcapacitor, and they are fully integrable, providing the advantages of electronic tuning.Moreover, by the virtue of their impedance scaling characteristics, they offer theflexibility of representing large valued linearly tunable resistors by small modificationin both circuits.