Cam iyonomer simanları ile kompozit reçine dolgu materyalinin birbirine tutunması ve bağlanma şiddetine etki eden faktörler üzerine in vitro incelemeler
  1. Tez No: 18217
  2. Yazar: YASEMİN BENDERLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÇAMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
75 ÖZET Cam iyonomer simanlarının yapısal özelliklerinden gerektiği gibi yararlanabilmek ve bu simanların yetersiz yönlerini başka bir materyal ile destekleyerek daha başarılı restorasyonlar elde edebilmek için ugyulanan 'sandviç tekniği'nde, cam iyonomer simanı ve kompozit reçine materyalleri nin birbirine en iyi bağlanma sağladıkları koşulların belirlenmesi ve yeni bir tip yüzey hazırlama tekniğinin, cam iyonomer siman-kompozit reçine bağlantısına katkılarını saptamak amacı ile düzenlenen bu çalışmada, iki materyal arasındaki bağlanma şiddet değerleri çekme direnci ölçme meto du uygulanarak elde edilmiştir. Deneylerin yapılabilmesi, modellerin çekme aygıtına bağlanabil mesi ve bağlanma değerleri olarak gerçeğe en yakın ölçümlerin saptanabil mesi için, bu çalışmada, özel bir deney düzeneğinden yararlanılmıştır. Üç farklı tipteki cam iyonomer siman yüzeylerinde, dört çeşit yüzey hazırlama yöntemi uygulanmış, üçü kimyasal (30 san., 60 san., 90 san., fosforik asit uygulaması), biri mekanik pürüzlendirme olan yöntemlerin, cam iyonomer simanlan ile tek tip kompozit reçine sistemi arasındaki bağlanma şiddeti değerleri 'kg' cinsinden elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca yüzey hazırlık tip lerinin, siman yüzeylerinde oluşturduğu görüntüler, SEM kullanılarak ince lenmiştir.78 mentioned treatment methods have been viewed by SEM and representative photo micrographs were taken with a magnification of x 500 and x750. When the data was statistically analyzed, it was found taht; in the case of using bonding agents with high viscosity, acid etehing for 90sec. and mechanical roughening produced the best bonding results. It has also been determined statistically that all the bonding strength values are related to tensile strength of glass ionomer cements. The efficacy of these applications i.e. acid etching for 90 sec. and mechanical roughening, investigated by SEM, showed that the mechanical roughening method had less disadvantages in clinical use.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Getting the best benefit from structural properties of glass ionomer cements is only possible by compensating for the disadvantages of these cements with other filling materials. Thus, the sandwich technique has been introduced to accomplish successful dental restorations. The purpose of this study is to assess the conditions of the best bonding of glass ionomer cements with composite resins and to evaluate the effects of a new surface treatment technique on this bonding system. The bonding strength values between the two materials tested have been obtained by using the tensile strength measure method. In this study a specially designed apparotus has been used to connect the experimental models to an instron universal testing machine and to determine the bonding values as nearly as possible, to precise measures. Four different surface treatment methods have been applied on three types of glass ionomer cement surfaces. Three of these methods were chemical roughening methods (30 sec, 60 sec, 90 sec acid etehing) while the other one was the mechanical roughening method. The results of the influence of these methods on the bonding of the two test materials with each other have been obtained in kilograms. The properties of the cement surfaces as a result of the afore78 mentioned treatment methods have been viewed by SEM and representative photo micrographs were taken with a magnification of x 500 and x750. When the data was statistically analyzed, it was found taht; in the case of using bonding agents with high viscosity, acid etehing for 90sec. and mechanical roughening produced the best bonding results. It has also been determined statistically that all the bonding strength values are related to tensile strength of glass ionomer cements. The efficacy of these applications i.e. acid etching for 90 sec. and mechanical roughening, investigated by SEM, showed that the mechanical roughening method had less disadvantages in clinical use.