Değişik mezio-distal ve gingivooklüzal boyuttaki köprü gövdelerinde inzoma-isosit mum strüktürlerinin konvansiyonel tekniklerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 18216
  2. Yazar: NURAY SIDKI UYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
51 ÖZET Köprü protezi uygulanacak vakalarda yatay ve dikey yöndeki değişkenlikler bu protezlerin yapım şekillerini etkilemektedir.Bu amaçla araştırmamızda,konvansiyonel ve Inzoma-Isosit tekniği ile hazırlanan metal-akrilik köprü protezleri, boyutsal değişimlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunları yönünden incelenmiştir.Elde edilen bulgular sonucunda Inzoma-Isosit mum strüktürleri ile hazırlanan köprü protezlerinin konvansiyonel teknikle hazırlananlara oranla daha fazla direnç gösterdiği belirlenmiştir. Konvansiyonel teknikte ise“Kemer”retansiyonlu konstrüksüyonların“V”retansiyonlulara oranla daha dirençli olduğu saptanmıştır. Belli bir sınıra kadar (elastiktik sınırı) farklı gelişen deformasyonlar köprü gövde uzunluklarının artmasına bağlı olarak daha fazla deforme olmaktadır. SUMMARY Vertical and horizontal dimension variations are very important in bridge constructions.In this research, problems due to the dimension variations in metal-acrylic bridge-work prepared with conventional and Inzoma-Isosit wax pattern techniques has been investigated. The results showed that, bridges constructed with Inzoma-Isosit wax pattern were more resistant than those constructed with conventional technique. In conventional technique,“arch”retention form was more resistant than“V”retention form.Inconsistent increase in deformation were observed until the“elastic limit”was reached, whereas, after the elastic limit was passed there was a consistent increase in deformation due to the increase in bridge span length.
Özet (Çeviri)