Dağıtık paralel sistemlerde performans analizi
Performance analysis of distributed parallel systems
  1. Tez No: 182198
  2. Yazar: SOYDAN SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Maliyetten ve zamandan tasarruf eden ve karmaşık hesaplamalar yapabilen bilgisayarsistemlerine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada, Linux işletim sistemlibilgisayarlar kullanılarak PVM (Parallel Virtual Machine) yardımıyla paralel bir makineoluşturulmuştur. Oluşturulan bilgisayar kümesi ile kullanıcı arasında grafiksel arayüz olarakXPVM kullanılmıştır. Bilgisayarlar arası iletişim Ethernet ile sağlanmıştır. Paralel sistemioluşturan işlemcilerin sayısı, çözülmek istenen problemin boyutu ve iletişim elemanlarınınözellikleri genel performansı etkilediğinden paralel sistemlerde performans analizi büyük önemarzetmektedir. PVM, farklı bilgisayarlarda çalışan işlemlerin birbirleri arasında bilgi transferinisağlayan ve bağlanabilen fonksiyonlardan oluşan bir kütüphanedir. Çalışmada paralelprogramlar, problem boyutu ve işlemci sayısı değiştirilerek çalıştırılmış, her bir durum içinsistemin performansı ölçülmüştür. Daha sonra XPVM ile program aktivite grafiği elde edilmişve performans irdelemesi yapılmıştır. Bu şekilde problem boyutu-makine sayısı grafiği eldeedilmiş ve buradan performansın en iyi olduğu noktalar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand to economic high performance computers that do complex computationsvery fast is increasing day by day. In this thesis, a parallel machine with the aid of PVM(Parallel Virtual Machine) is set by using computers which are installed Linux operatingsystem. XPVM is used as an interface between the computers and the user. The communicationbetween computers are provided by Ethernet. The general performance of the system is affectedby the number of processors and the problem size. Therefore the performance analysis ofparallel systems is very important. PVM is a library which has linkable functions to provideinformation transfer between processes. In this study, parallel programs have been run bychanging the problem size and the number of processors. The system performance was observedfor each condition. The program activity graph had been obtained, and the performance isexamined. The optimum performance points were found in terms of the problem size and thenumber of processors by looking at the analysis results.