Dağılmış parametreli kuvvetlendirici tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of distributed amplifier
- Tez No: 182199
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ÖZZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmada DC-2 GHz bandgenişliğine sahip dağılmış parametreli kuvvetlendirici (DA)tasarımı ve gerçeklenmesi sunulmaktadır. DA'nın optimum kazanç, gürültü ve dönüş kaybıvermesi için Microwave Office 2004 simülasyon programı kullanılmış ve simüle edilen devregerçekleştirilmiştir. Kuvvetlendiricilerin karakterizasyonunda devrede aktif eleman olantransistörün saçınım parametrelerinden (S-parametreleri) yararlanılmıştır. Simülasyon yoluylaanalizi yapılan DA devresinin DC-2 GHz bandgenişliği için giriş ve çıkış dönüş kaybıparametreleri (sırasıyla S11 ve S22) tasarım için gerekli görülen 12 dB değerine ayarlanmıştır. Yine bu bandgenişliği üzerinedevrenin kararlı çalışması için K kararlılık faktörü >1 değerine ayarlanmıştır. Bu ayarlamalarışığında gürültü figürünün (NF) bu bandgenişliği üzerinde
Özet (Çeviri)
In this study, the design and implementation of DC-2 GHz distributed amplifier arepresented. In order to optimize the gain, noise and return losses of DA, Microwave Office 2004programme is used. Then, optimized circuit is realized. For the characterization of amplifier, S-parameters of transistor, which is active device of circuits are utilized. For DA analysed throughsimulations with DC-2 GHz bandwidth, input and output return losses (S11 and S22 respectively)are tuned to 12 dB. Furthermore, thestability factor (K) and noise figure (NF) are also tuned to >1 and