Deney tasarımı ve kalite geliştirme faaliyetlerinde Taguchi yöntemi ile bir uygulama
Design of experiment and an application for Taguchi method in quality improvement activity
  1. Tez No: 182197
  2. Yazar: MURAT ŞANYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM IŞIK, YRD. DOÇ. DR. SERMİN ELEVLİ, YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Taguchi yöntemi, ortogonal dizinleri kullanarak deney sayılarını büyük ölçüde azaltanve aynı zamanda kontrol edilemeyen faktörlerin etkilerini en küçüklemeye çalışan bir deneytasarımı tekniğidir. Taguchi yönteminin temel felsefesi, kaliteyi tasarım aşamasındasağlamaktır. Bu tez çalışmasında, Kaleporselen Elektroteknik Sanayi A.Ş.'nde üretilen NHbıçaklı sigorta buşonlarında meydana gelen çatlama probleminin çözümü için Taguchi yöntemikullanılmıştır. L8(27) ortogonal dizini kullanılarak belirlenen şartlarda yapılan deneylersonucunda, her bir deney konfigürasyonu için Ortalama ve S/N oranı değerleri bulunmuştur.Bulunan bu değerler varyans analizi ve Faktör etkilerinin grafiksel gösterim metodu ile analizedilmiştir. Analiz sonuçlarına göre buşon gövdesinin basınca karşı mukavemetininenbüyükleyen faktör seviyeleri tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Tam Faktöriyel deney tasarımı ilede doğrulanmıştır. Bununla birlikte, Taguchi yöntemi ile aynı sonuçlara daha az sayıda deneyleulaşılmış olması Taguchi yönteminin Tam Faktöriyel deney tasarımına göre daha avantajlıolduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Taguchi Method is an experimental design technique that reduces the number ofexperiments significantly by using the orthogonal arrays and also tries to minimize the effects ofthe uncontrollable factors. The basic philosophy of Taguchi method is to provide quality in thestage of design. In this thesis, Taguchi method was used to solve the problem of fractureoccurring at plugs of the HRC fuse bases produced by Kaleporselen Electro-techniquesCompany Inc. As a result of experiments based on the specified conditions by using L8(27)orthogonal arrays, averages and S/N ratios were determined for each experiment configuration.These values were analyzed by variance analysis and the method of graphical representation offactors effects. According to the results of analysis, the factor levels which maximize thestrength of fuse base against to pressure were determined. These results were confirmed withthe Full Factorial Design. however, since the same results obtained with less experiment byusing Taguchi Method, it is preferable to use Taguchi Method.