Sayılabilir alt uzayları ayrık olan uzaylar
Spaces whose denumerable subspaces are discrete
  1. Tez No: 182249
  2. Yazar: İLKER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEV KANIBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde diğer bölümlerde kullanılacak olan tanım ve teoremler verildi.İkinci bölümde sayılabilir altuzayları ayrık olan uzaylar olarak cid uzaylarınıntanımı , örnekleri ve temel özellikleri incelendi. Cid uzaylarının bazıkarakterizasyonları ve ayırma özellikleri verildi. Ayrıca yerel cid uzayları verilerekcid uzayları ile ilişkileri incelendi.Üçüncü bölümde kompakt kümeleri sonlu olan uzaylar olarak cf uzaylarınıntanımı , örnekleri ve temel özelliklerinin verilmesi ile birlikte cid uzayları ile ilişkileriincelendi. Daha sonra bf uzayı olarak adlandırılan sınırlı kümeleri sonlu uzaylarverilerek , cf ve cid uzayları ile ilişkileri incelendi. Son olarak Lindelöf altkümelerikapalı olan uzaylar olarak LC uzaylarının tanımı , ayrıca yerel LC-uzaylarınıntanımı , örnekleri ve bazı özellikleri verilerek cid ve yerel cid uzayları ile olanilişkileri incelendi.Anahtar Sözcükler : cid uzayı , yerel cid uzayı , P-uzayı , cf uzayı , bf uzayı ,LC-uzayı , yerel LC-uzayı.Danışman : Doç. Dr. Alev KANIBİR , Hacettepe Üniversitesi , Fen Fakültesi ,Matematik Bölümü , Topoloji Anabilim Dalıi
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters.In the first chapter , the definitions and theorems that will be used in the followingchapters are given.In the second chapter , the definition , examples and fundamental properties ofcid space as being the space whose denumerable subspaces are discrete areexamined. Some characterization and seperation properties of cid space aregiven. Also by giving locally cid spaces their relations with cid spaces areexamined.In the third chapter , by presenting definition , examples and fundamentalproperties of cf space as being the space whose compact subsets are finite , therelation of cf space with cid space are examined. Then , by giving bf spacewhose bounded subsets are finite , its relation with cf and cid spaces areexamined. Finally , by giving definitions , examples and some properties of LCspace whose Lindelöf subsets are closed and locally LC-spaces? relations withcid and locally cid spaces are investigated.Key Words : cid space , locally cid space , P-space , cf space , bf space ,LC-space , locally LC-spaceAdvisor : Assoc. Prof. Dr. Alev KANIBİR , Hacettepe University , Faculty ofScience , Department of Mathematics, Topology Sectionii