Some new bounds on closed ordinal Ramsey numbers
Kapalı ordinal Ramsey sayıları için bazı yeni sınırlar
  1. Tez No: 654151
  2. Yazar: IRMAK SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ordinaller üzerindeki bölümleme hesaplamaları ilk olarak Erdős ve Rado tarafından ortaya konmuş ve iyi incelenmiş bir konudur. Daha sonra, Baumgartner bu araştırmaları topolojik uzaylara genişletmiş ve ordinal uzayları üzerindeki topolojik bölümleme bağıntılarını çalışmıştır. Son yıllarda, ordinallerin kapalı ve topolojik bölümleme bağıntıları aktif bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu tez, kapalı ordinal Ramsey sayılarına dair çalışmalara bir katkıdır. Özel olarak, küçük sayılabilir ordinal çiftlerinin kapalı ordinal Ramsey sayılarına yeni alt ve üst sınırlar bulacağız. Bu sınırlar daha önceden Caicedo ve Hilton tarafından verilen sınırları geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Partition calculus on ordinals was introduced by Erdős and Rado and is a well-studied subject. Later on, Baumgartner extended this investigation to topological spaces and studied topological partition relations on ordinal spaces. In recent years, closed and topological partition relations on ordinals have been an active area of research. This thesis is a contribution to the study of closed ordinal Ramsey numbers. More specifically, we provide new lower and upper bounds for closed ordinal Ramsey numbers of pairs of small countable ordinals. These bounds improve the previously known bounds given by Caicedo and Hilton.