Distinguishing sequence based checking sequence generation implementation and improvements
Ayırıcı serilere dayalı kontrol serisi üretimi uygulama ve geliştirmeleri
  1. Tez No: 182303
  2. Yazar: MEHMET CİHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bilgisayar teknolojisi ve yazılım mühendisli˜indeki ilerlemelerle, sistemleru ggitgide daha büyüyor ve karmaşıklaşıyor. Sıradan test metodları bu karmaşıklıklauu s s sbaşetmekte yetersiz kalıyor ve hizmet kalitesini korumak işin daha düzenli tests c umetodları gerekiyor.Kontrol dizileri, sonlu durumlu davranış modellerine dayanan ve belli koşullars saltında test edilen sistem hakkında garantiler verebilen yapılardır. Ancak, karmaşıklıklarısyüksektir ve kullanılmalarını uygulanabilir kılmak işin uretim metodları geliştirilmelidir.u cü sBiz, ayırıcı serilerin varlı˜ında kontrol serisi uretiminde kullanılabilecek kimig ümetodları inceledik, esnek spesifikasyonlardan net algoritmalar ureterek bunlarıüuyguladık ve metodların performanslarını karşılaştırdık. Ek olarak, daha kısasskontrol serilerinin uretimine olanak sa˜layacak, şeşitli gelişmeler üneriyoruz. Buü g cs s ogelişmelerin, kontrol serilerinin kullanılabilece˜i şerveşenin gelişmesini sa˜lamadas gc c s gyararlı olaca˜ına inanıyoruz.g
Özet (Çeviri)
With advances in computer technology and software engineering, systems areconstantly becoming larger and more complex. Straightforward testing methodsare insufficient to cope with the complexity and maintaining quality of servicedemands the use of more structured testing methods.Checking sequences are testing mechanisms based on finite state behaviormodels that can offer guarantees about a system under test, under certain as-sumptions. However, their complexities are high, and to make their implemen-tation feasible methods of their construction need to be refined.We have studied several methods of checking sequence construction in thepresence of distinguishing sequences, developed fully formed algorithms fromloose specifications, then implemented and compared their performances. Wehave also proposed several improvements that will allow generation of shorterchecking sequences. We are confident that these developments will be instru-mental in making the use of checking sequences feasible in a larger scope.