Checking sequence construction using multiple adaptive distinguishing sequences
Çoklu durum belirleme dizileriyle kontrol dizisi üretimi
- Tez No: 394249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ YENİGÜN, DOÇ. DR. GUY VINCENT JORDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Sonlu Durum Makinaları (SDM) bazlı sınamada yeni bir kontrol dizisi üretim yöntemi verilmektedir. Tek bir durum tanıma dizisi kullanmakta olan literatürdeki mevcut yöntemlerin aksine, birden fazla durum tanıma dizisinin kullanılması önerilmektedir. Birden fazla durum tanıma dizisinin kullanımı ile kontrol dizisi üretimi sırasında daha kısa durum belirleme dizileriyle kontrol dizisinin uzunluğunun azaltılacağı öngörülmektedir. Önerilen yöntem iki safhadan oluşmaktadır. Ilk safhada, birden fazla durum tanıma dizisi kullanılarak bir sınama dizisi w oluşturulmaktadır. Ikinci safhada ise w tekrar ele alınıp yapılan eklentilerle bir kontrol dizisi haline getirilmektedir. Bu çalışmada yeni yöntemin mevcut yöntemlere göre daha kısa kontrol dizileri ürettiğini goösteren deneysel çalışmalar da sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A new method for constructing a checking sequence for finite state machine (FSM) based testing is introduced. Unlike its predecessors, which are based on state recognition using a single state identification sequence, our approach makes use of multiple state identification sequences. Using multiple state identification sequences provides an opportunity to construct shorter checking sequences, based on a greedy approach of choosing a state identification sequence that best suits our goal at di↵erent points during the construction of the checking sequence. Our approach has two phases. In the first phase, a test sequence w is constructed using multiple state identification sequences. The sequence w is not guaranteed to be a checking sequence, however it is further extended to a checking a sequence by the second phase of our method. We present the results of an experimental study showing that our two phase approach produces shorter checking sequences than the previously published methods.