Chlamydıa trachomatıs'in servikal örneklerde sitolojik ve immünofloresan teknikleri kullanılarak araştırılması
The investigation of chlamydia trachomatis in cervical smears through cytological and immunofluorescence techniques
  1. Tez No: 182308
  2. Yazar: DİLEK ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Chlamydia trachomatis varlığını saptamak amacıyla HacettepeÜniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı kliniğinebaşvuran 200 hastaya ait servikal örnek, sitolojik ve immünofloresan [DirektFloresan Antikor (DFA)] teknikleri kullanılarak incelenmiştir. İncelenen bu 200örneğin 7'si (%3.5) sitolojik teknik ile 37'si (%18.5) immünofloresan tekniği ile ve12'si (%6) hem sitolojik hem de immünofloresan teknikleri ile C. trachomatis pozitifolarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cervical smears taken from 200 patients who were applied toGynecology and Obstetrics Clinics were examined through cytological andimmunofluorescence [Direct fluorescence antibody (DFA)] techniques to detect theprecence of C. trachomatis. Of the 200 samples, 7 (3.5%) were found positive bycytological technique, 37 (18.5%) were positive by immunofluorescence techniqueand 12 (6%) were positive by both cytological and immunofluorescence technique.A statistically significant difference was detected between these techniques interms of diagnosing C.